Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Ve věku, kdy se již většina jeho vrstevníků nepomočuje, představuje počůrávání pro dítě vážný psychosociální a někdy i zdravotní problém. Pokud potíže přetrvávají ještě po pátých narozeninách, měli by rodiče začít jednat.


Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Dítě by mělo být prohlédnuto pediatrem a lékařem specializujícím se na choroby močového ústrojí, tedy urologem. Co všechno ho čeká? 

1. Anamnéza

Dotazy týkající se úniku moči (jejího množství, kdy se dítě počůrává, zda jsou přítomny další potíže apod.) spolu s odebráním všech důležitých medicínských dat jsou vždy prvním krokem návštěvy u lékaře.

2. Fyzikální vyšetření

Jedná se o běžný úkon v ordinaci, ke kterému doktor nepotřebuje žádné speciální přístroje. Vzhledem k tomu, že dítě přichází s problémem úniku moči, je součástí fyzikálního vyšetření také prohlídka zevního genitálu. Ta může odhalit například zúžení předkožky či ústí močové trubice.

3. Kontrola moči

Lékař v moči pátrá po případných chemických změnách či patologickém nálezu v močovém sedimentu, v některých případech může být přítomno velké množství bakterií. Při podezření na poruchu tvorby antidiuretického hormonu, který v organismu řídí množství vyloučené a zadržené vody, je také třeba denní a noční sběr moči, aby bylo možné stanovit a porovnat její hustotu.

4. Pitný a mikční deník

Záznamy obvyklého příjmu tekutin, frekvence a objemu jednotlivých vymočení pomáhají odborníkům odhadnout tzv. funkční kapacitu měchýře. Ta popisuje objem moči, při které se měchýř vyprazdňuje.

5. Sonografie ledvin a močového měchýře

Při vyšetření močového ústrojí ultrazvukem lékaři hodnotí:

  • tvar měchýře,
  • tloušťku jeho stěny,
  • přítomnost kamenů a výchlipek,
  • množství moči, které zůstává v měchýři i po vymočení,
  • další struktury a parametry.

Vyšetření je zcela nebolestivé a je vhodné ho provádět při plném i prázdném močovém měchýři.

6. Uroflowmetrie

Ke stanovení charakteru močení a síly proudu moči provádí lékaři jednoduché vyšetření s názvem uroflowmetrie. To může upozornit na přítomnost překážky v močových cestách, neurogenní močový měchýř či poruchu nervového systému, který ovládá správnou souhru svalů a svěračů, jež se na močení podílí. Výkon probíhá stejně, jako když močíte na toaletě. Přístroj vyhodnocuje rychlost močového proudu během různých fází močení a výsledkem je přehledná uroflowmetrická křivka.

Pokud má ze závěrů výše popsaných vyšetření lékař podezření na závažnější onemocnění či přítomnost vrozené vývojové vady, může požadovat doplnění některých dalších podrobnějších kontrol. Ty pak provádí urolog se specializací na dětské pacienty.

(veri)

Zdroj:
www.urologiepropraxi.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.

Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Tento zdravotní problém je spojován s celou řadou nepravdivých nebo mylných informací. Ty pak mohou být jednou z příčin neřešení nočního pomočování, což není pro postižené dítě dobré. Uvádíme proto vše na pravou míru.

Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Dětské neduhy a bolístky dokážou rodiče pěkně potrápit. A co teprve když dítě onemocní. Jenže není nemoc jako nemoc. K nočnímu počurávání se většinová společnost staví jako k neschopnosti, takže se není co divit, že se rodiče stresují, jak takovou situaci utajit před okolím. Je více než zřejmé, že chtějí dítě ušetřit posměchu. Ale kromě toho je trápí také plno dalších otázek. Jaké jsou ty nejčastější?

Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Přestože se problém nočního pomočování týká především menších dětí, v malém procentu přetrvává až do období dospívání nebo i déle. Čím si mohou dospívající sami pomoci, aby co nejdříve začali trávit noci v suchu?

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Neustále přemýšlíte, jak pomoct vašemu dítku, a přitom už sami nevíte, kde vám hlava stojí? Myslete i na sebe!

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Pokud se dítě ve školním věku dlouhodobě v noci počurává a snaha o řešení problému nepřináší kýžený výsledek, znamená to zátěž pro celou rodinu. Unavení rodiče tak mohou podlehnout beznadějným pocitům a jednat zkratovitě. Na řadu přichází křik či obviňování dítěte, nebo ještě hůř trestání potomka za něco, co nemůže ovlivnit. Jak nesnadnou situaci co nejlépe zvládnout a kde hledat podporu a pomoc, přibližuje v rozhovoru psychiatrička MUDr. Veronika Přibylová.