Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Ve věku, kdy se již většina jeho vrstevníků nepomočuje, představuje počůrávání pro dítě vážný psychosociální a někdy i zdravotní problém. Pokud potíže přetrvávají ještě po pátých narozeninách, měli by rodiče začít jednat.


Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Dítě by mělo být prohlédnuto pediatrem a lékařem specializujícím se na choroby močového ústrojí, tedy urologem. Co všechno ho čeká? 

1. Anamnéza

Dotazy týkající se úniku moči (jejího množství, kdy se dítě počůrává, zda jsou přítomny další potíže apod.) spolu s odebráním všech důležitých medicínských dat jsou vždy prvním krokem návštěvy u lékaře.

2. Fyzikální vyšetření

Jedná se o běžný úkon v ordinaci, ke kterému doktor nepotřebuje žádné speciální přístroje. Vzhledem k tomu, že dítě přichází s problémem úniku moči, je součástí fyzikálního vyšetření také prohlídka zevního genitálu. Ta může odhalit například zúžení předkožky či ústí močové trubice.

3. Kontrola moči

Lékař v moči pátrá po případných chemických změnách či patologickém nálezu v močovém sedimentu, v některých případech může být přítomno velké množství bakterií. Při podezření na poruchu tvorby antidiuretického hormonu, který v organismu řídí množství vyloučené a zadržené vody, je také třeba denní a noční sběr moči, aby bylo možné stanovit a porovnat její hustotu.

4. Pitný a mikční deník

Záznamy obvyklého příjmu tekutin, frekvence a objemu jednotlivých vymočení pomáhají odborníkům odhadnout tzv. funkční kapacitu měchýře. Ta popisuje objem moči, při které se měchýř vyprazdňuje.

5. Sonografie ledvin a močového měchýře

Při vyšetření močového ústrojí ultrazvukem lékaři hodnotí:

  • tvar měchýře,
  • tloušťku jeho stěny,
  • přítomnost kamenů a výchlipek,
  • množství moči, které zůstává v měchýři i po vymočení,
  • další struktury a parametry.

Vyšetření je zcela nebolestivé a je vhodné ho provádět při plném i prázdném močovém měchýři.

6. Uroflowmetrie

Ke stanovení charakteru močení a síly proudu moči provádí lékaři jednoduché vyšetření s názvem uroflowmetrie. To může upozornit na přítomnost překážky v močových cestách, neurogenní močový měchýř či poruchu nervového systému, který ovládá správnou souhru svalů a svěračů, jež se na močení podílí. Výkon probíhá stejně, jako když močíte na toaletě. Přístroj vyhodnocuje rychlost močového proudu během různých fází močení a výsledkem je přehledná uroflowmetrická křivka.

Pokud má ze závěrů výše popsaných vyšetření lékař podezření na závažnější onemocnění či přítomnost vrozené vývojové vady, může požadovat doplnění některých dalších podrobnějších kontrol. Ty pak provádí urolog se specializací na dětské pacienty.

(veri)

Zdroj:
www.urologiepropraxi.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Dítě, které trpí nočním pomočováním, může být v navazování vztahů s vrstevníky stydlivé a plaché. Rodiče však mohou hodně pomoci – nejen vstřícností, ale i nenásilným tréninkem.

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Zhoršily se u potomka potíže s nočním pomočováním, přestože jste v této oblasti udělali již dříve velký pokrok? Řešíte opět „mokré nehody“, i když už jste enurézu úplně odbourali? Jednou z možných příčin návratu těchto obtíží může být stres.

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.

Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky

Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky

Problém nočního pomočování trápí stejně děti jako rodiče. I když se mnozí dospělí případnému nasazení léků brání, často je to pro všechny nejschůdnější řešení.