Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Noční počůrávání může být u dítěte spojeno s úzkostí a rozrušením. Uklidnit malého pacienta a navodit pocit bezpečí dokážou večerní rituály. Nabízíme pár tipů, díky kterým se množství „suchých nocí“ bude určitě zvyšovat.


Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Vsaďte na pravidelnost

Rutina může být v souvislosti s pomočováním skutečně výhodná. Dodržování určitého režimu pomůže dítěti naučit se vyprázdnit svůj močový měchýř ve vhodný okamžik. Pochopitelně však není namístě lpění na harmonogramu na hodinu přesně. O víkendech či prázdninách dítě často zůstává vzhůru o něco déle, čemuž lze večerní rituály snadno přizpůsobit.

K večeru méně tekutin 

Není třeba dítěti přímo zakázat po večeři pít. Pokud je to ale jen trochu možné, je vhodné omezit celkové množství přijatých tekutin v době večera na minimum. Váš potomek by však rozhodně neměl trpět žízní. Proto je vhodné povzbuzovat ho k pití více během dne. Dále je dobré zcela vyřadit nápoje s obsahem kofeinu, které jsou močopudné. Aby se dítě necítilo ve svém problému samo, je namístě podávat pouze menší sklenici vody k večeři všem členům rodiny, nejen jemu samotnému.

Před spaním dvakrát

Dalším osvědčeným opatřením je takzvané dvojité vymočení. Poprvé by dítě mělo navštívit toaletu 30 minut před ulehnutím, ještě před koupáním a čištěním zubů. Podruhé pak těsně před spaním, a to i přesto, že necítí potřebu na močení.

Společně to jde líp 

Někteří odborníci doporučují, aby se dítě do řešení problému více zapojilo a mělo tak situaci lépe pod vlastní kontrolou. K tomu je možné využít deníček či kalendář.

  • Každý večer sem potomek spolu s vámi vyznačí, zda splnil všechny večerní rituály, nebo jestli nějakým způsobem „zhřešil“.
  • Samolepkou či hvězdičkou je pak možné druhý den zaznamenat, zda zůstala postel suchá, či nikoliv.
  • Dítě tak může samo vypozorovat některé souvislosti, které k nočnímu pomočení mohly přispět.

Vedení podobných záznamů je však účinné pouze v případě, že dítě baví, motivuje a nedělá je z nutnosti.

(veri)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Do pěti let věku zvládne udržet moč ve dne i v noci kolem 85 % dětí. Pokud však pomočování přetrvává i po pátém roce, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Problém jednak může značit závažnější zdravotní potíže, na straně druhé navíc bývá spojen se sociálním stresem.

Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Přestože se problém nočního pomočování týká především menších dětí, v malém procentu přetrvává až do období dospívání nebo i déle. Čím si mohou dospívající sami pomoci, aby co nejdříve začali trávit noci v suchu?

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Ambulance dětských lékařů navštěvuje každoročně čím dál více dětí, které trápí bolesti břicha, hlavy, trpí nechutenstvím, mají potíže se spánkem nebo se počurávají ve věku, kdy by měly zvládnout moč udržet. Ačkoliv je dítě podrobně vyšetřeno, nemusí být zjištěn žádný zdravotní problém, který by potíže vysvětloval. Na vině bývá totiž velmi často psychosomatika.

Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Tento zdravotní problém je spojován s celou řadou nepravdivých nebo mylných informací. Ty pak mohou být jednou z příčin neřešení nočního pomočování, což není pro postižené dítě dobré. Uvádíme proto vše na pravou míru.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image