Chodíte v noci opakovaně na záchod? Mohou za to léky nebo nemoc

Diuretika se užívají při léčbě mnoha chronických onemocnění. Jedná se o léky, které zvyšují produkci moči. Terapeutický efekt se však stává i jejich hlavním nežádoucím účinkem. Při nevhodném dávkování bývají příčinou častých návštěv toalety, a to i během nočního odpočinku.


Chodíte v noci opakovaně na záchod? Mohou za to léky nebo nemoc
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Diuretika podporují vytváření moči v ledvinách. Jedná se o velmi širokou skupinu chemických látek působících na různých úrovních ledvinových cest. Podle přesné lokalizace působení se odvíjí i síla jejich močopudných účinků. Mezi léky s nejsilnějším účinkem patří takzvaná kličková diuretika (například furosemid). V léčbě chronických i akutních nemocí se však využívají i další zástupci této poměrně rozličné skupiny léků. Diuretika se nejčastěji ordinují v případě:

  • srdečního selhání,
  • vysokého krevního tlaku,
  • otoků,
  • poruch ledvin a jater.

Dávkování musí sednout 

Zvýšená tvorba moči přináší úlevu od otoků a nadbytečného množství tekutiny v organismu. Nevhodné dávkování léků však způsobuje obtíže v podobě častých návštěv toalety. Pravidelné vstávání kvůli vykonání potřeby v nočních hodinách je ale nežádoucí. Přesto se jedná o poměrně mírný vedlejší účinek léčby. Diuretika totiž mohou ve vyšších dávkách způsobovat:

  • závratě,
  • bolesti hlavy,
  • průjmy a zvracení,
  • bolesti kloubů či svalové křeče.

Stav může vyústit až v obávaný rozvrat minerálního prostředí organismu, při kterém je postižena zejména hladina draslíku v krvi.

Vyšetření nutné 

Pokud vás trápí obtíže s nočním močením, sdělte to lékaři. Může jít o vedlejší účinek léčby diuretiky, ale také to může signalizovat rozvoj jiné choroby. Nočním močením se totiž projevuje i srdeční selhání, cukrovka či choroby ledvin. Teprve po důkladném vyšetření lékař posoudí, o co přesně se jedná. V případě nevhodného dávkování diuretik je nutná úprava terapeutického režimu. Nejčastější chybou totiž bývá jejich užívání před spánkem.

Sečteno a podtrženo, noční močení je příznak, kterému je třeba věnovat značnou pozornost. Vstávání během spánku kvůli vykonání potřeby může být způsobeno nezávažným projevem stárnutí nebo nevhodnými životními návyky, ale také může upozorňovat na rozvoj závažné nemoci.

(holi)

Zdroje:
www.mayoclinic.org 
www.nhrmc.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 4
Čtěte dále
První školní den jako spouštěč pomočování

První školní den jako spouštěč pomočování

Opětovné zasednutí do lavic po dvou měsících prázdnin nebývá pro většinu školáků zrovna nejpříjemnější záležitostí. U některých z nich může stres prvních dní před tabulí způsobit častější „mokré nehody“.

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Za nočním pomočováním může být i šikana

Za nočním pomočováním může být i šikana

Jako šikanu lze označit jakékoli chování, kterým někdo dítěti opakovaně ubližuje. Nemusí se jednat pouze o fyzické útoky. Šikanou jsou také zastrašování, vydírání, ponižování či nadávky. Často se stává, že oběť šikany je agresorem (tedy tím, kdo šikanuje) nucena vykonávat různé nepříjemné úkoly.

Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Malé děti se počurávají běžně. Pokud to ale trvá i po pátém roce věku a děje se tak pravidelně během noci, rodiče by měli zpozornět. A nejen to – měli by se včas poradit s lékařem.  

Odborníci radí: Za noční pomočování dítě netrestejte!

Odborníci radí: Za noční pomočování dítě netrestejte!

Někteří rodiče ve snaze vyřešit problém s nočním pomočováním přistupují u dětí k různým trestům. Vědci ale nyní prokázali, že jakákoliv odplata, ať už slovní, či fyzická, situaci jen zhoršuje.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image