Rozhovor se specialistkou na noční pomočování dětí
V sobotu 17. října v České republice proběhne Světový den nočního pomočování. Poslechněte si zajímavý rozhovor s nefroložkou MUDr. Janou Leichmanovou na toto téma. Zdroj: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3485335
Líbí se vám článek?
Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?
Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.
Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky
Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.
Pomočování řešte rychle! Ničí duši
Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.
Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!
Trápíte se kvůli nočním nehodám vašeho dítěte? Nic si nevyčítejte, jde o zdravotní problém, který „správnou“ výchovou neovlivníte.
První školní den jako spouštěč pomočování
Opětovné zasednutí do lavic po dvou měsících prázdnin nebývá pro většinu školáků zrovna nejpříjemnější záležitostí. U některých z nich může stres prvních dní před tabulí způsobit častější „mokré nehody“.
Může být obezita příčinou počůrávání u dětí a adolescentů?
Obezitou trpí celosvětově asi 18 % dětí ve věku 6 až 11 let, obdobná čísla platí i pro Českou republiku. Děti s nadměrnou tělesnou hmotností mají zvýšené riziko rozvoje závažných zdravotních komplikací, kterými mohou být cukrovka 2. typu, srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak či obstrukční spánková apnoe. Jak souvisí obezita s noční enurézou, tedy poruchou vyprazdňování moči u dětí starších 5 let?