Antidepresiva: pomáhají zvládnout noc v suchu

Léčba nykturie někdy vyžaduje podávání léků. Na výběr je hned z několika skupin preparátů, my se v následujícím článku zaměříme konkrétně na antidepresiva.


Antidepresiva: pomáhají zvládnout noc v suchu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Skupina antidepresiv zahrnuje širokou škálu přípravků. Pro léčbu nykturie se používají tzv. tricyklická antidepresiva, která patří k jedněm z nejstarších a nejdéle používaných. Konkrétní názvy léčivých látek, jež vám může lékař předepsat, jsou například desipramin či imipramin, prodávané pod různými obchodními názvy.

Krátkodobá podpora 

Farmakologická léčba nykturie by měla být vždy doplňkem režimových a motivačních opatření. Tricyklická antidepresiva mohou být užívána u dětí od 6 let a výše až po dospělé. Klinické studie prokázaly, že dokážou pomoci ke 14 po sobě následujícím nocím v suchu. Terapie by měla být pouze krátkodobá, potíže se totiž často znovu objeví po vysazení léčiva.

Když lék „nesedne“

Hned zkraje je dobré vědět, že tricyklická antidepresiva nesmí být vysazena náhle. Mělo by k tomu dojít pozvolna, v průběhu několika dnů až týdnů, s výjimkou objevení se závažných, život ohrožujících nežádoucích účinků. Většina těchto nečekaných reakcí je mírného charakteru a lze je vyřešit buď snížením dávky, či změnou účinné látky. Přesto je vhodné při jejich výskytu kontaktovat ošetřujícího lékaře, který dále poradí s léčebnou strategií. Lehčím nežádoucím účinkem může být mimo jiné:

K projevům vyžadujícím okamžitou lékařskou pomoc pak patří potíže s dýcháním, otok obličeje, krku, jazyka, zrychlený typ, podrážděnost či zvracení. Rovněž neváhejte kontaktovat odborníka, pokud si všimnete jakýchkoli změn osobnosti. 

Tricyklická antidepresiva jsou možností léčby nykturie. Není zapotřebí se jich obávat, pokud bude pacient chodit na pravidelné prohlídky a stěžejním bodem léčby zůstanou režimová opatření.

(bak)

Zdroj:
Susan C. Kim (recenzent): „Tricyklická antidepresiva pro noční pomočování“, 2012

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční močení negativně ovlivňuje lidskou psychiku

Noční močení negativně ovlivňuje lidskou psychiku

Klasický scénář každé noci se stále opakuje. Jsou tři hodiny ráno a vy musíte navštívit onu místnost. Noční močení neboli nykturie trápí mnoho obyvatel naší země, především starší jedince. Časté probouzení kvůli močení však negativně ovlivňuje lidskou psychiku a vede ke vzniku úzkostí, depresí či nadměrné ospalosti.

Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie neboli noční močení je jednou z nejčastěji se vyskytujících zdravotních potíží u dospělé populace. Nutkání navštívit toaletu během nočního odpočinku však postihuje i děti a dospívající, i když méně. Příčiny se pohybují od banálních zdravotních neduhů až po skryté chronické nemoci.

Diuretika při nykturii – rozhoduje individuální dopad

Diuretika při nykturii – rozhoduje individuální dopad

Často vídáme pokyny, že je dobré se diuretikům při nykturii vyhýbat. Zároveň je však tento typ léků pro léčbu problémů s močením používán. Škodí tedy, či léčí tyto látky a jak?

Změna prostředí nykturii nezmírní

Změna prostředí nykturii nezmírní

Noční močení představuje jednu z hlavních příčin poruchy spánku u dospělých. Obtíže bohužel nemizí ani při změně prostředí, například na dovolené či při pobytu v nemocnici. Naštěstí existují režimová opatření, jejichž dodržování dokáže snížit frekvenci nočního močení na minimum.

Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování

Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování

Diabetes insipidus neboli žíznivka je skupina vzácných chorob, které způsobují poruchu hospodaření těla s vodou. Onemocnění se projevuje nadměrnou tvorbou moči, což vede k častým návštěvám toalety během dne, ale také ke vzniku vlhkých nehod během spánku.

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Prvním úkolem lékaře je zjistit příčinu nočního močení. Nykturie může být způsobena nadměrným příjmem tekutin, chronickými chorobami srdce a ledvin, ale i zvětšením prostaty. Teprve po úspěšném určení viníka lze cíleně nasadit určitý druh léku. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších spolu s mechanismem jejich účinku.