Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování

Diabetes insipidus neboli žíznivka je skupina vzácných chorob, které způsobují poruchu hospodaření těla s vodou. Onemocnění se projevuje nadměrnou tvorbou moči, což vede k častým návštěvám toalety během dne, ale také ke vzniku vlhkých nehod během spánku.


Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Název „žíznivka“ byl odvozen od pocitu žízně, který nemocné sužuje kvůli velkým ztrátám vody z organismu. Za vznikem této nemoci stojí porucha tvorby nebo působení antidiuretického hormonu (ADH) neboli vazopresinu. Hormon důležitý pro regulaci vodního hospodářství je tvořen v mozku, odkud je transportován do podvěsku mozkového a následně krví do celého organismu. Zastává několik důležitých funkcí. Jeho působením dochází k zužování průsvitu cév a ke zvýšení tlaku krve. Důležitější je však jeho účinek na ledviny. Antidiuretický hormon působí na stěnu mikroskopických ledvinových kanálků, čímž zvyšuje zpětné vstřebávání vody z moči a chrání tělo před velkými ztrátami vody. Diabetes insipidus má dvě základní formy.

  1. Takzvaná centrální forma vzniká při poškození mozkové tkáně z různých příčin, nejčastěji důsledkem nádoru, zánětu či úrazu.
  2. Za rozvojem periferního typu se ukrývají různé poruchy ledvin. Často se jedná o narušení ledvinových kanálků, které nereagují na působení antidiuretického hormonu.

Příčina nočního pomočování

Projevy nemoci vycházejí ze ztrát velkého množství vody z organismu. U centrální formy se může jednat až o více než deset litrů během jediného dne. Periferní typ nemoci bývá méně závažný, průměrné ztráty vody se pohybují kolem čtyř litrů za den. Výsledkem je závažná dehydratace, která se projevuje pocitem žízně, únavou, závratěmi a poruchami vědomí. Nadměrná tvorba moči nutí nemocné velmi často navštěvovat toaletu během celého dne, v těžkých případech se nutkání na močení objevuje přibližně každých 15 minut. Diabetes insipidus tak může být také jednou z příčin nočního pomočování, avšak velmi vzácnou.

Onemocnění je léčitelné

Příznaky v podobě častého močení a pocitu žízně jsou typické i pro cukrovku 1. typu, jejíž rozvoj je běžný v dětském věku. Pravou příčinu častého močení tak definitivně ozřejmi vyšetření moči, které v případě žíznivky prokáže nízké množství soli a vysoké hodnoty vody v moči. Léčba nejčastěji spočívá v podávání látky, která účinkuje stejně jako antidiuretický hormon. Přesnou léčbu u konkrétního jedince však vždy určuje příslušný specialista.

(holi)

Zdroj:
www.ucsfhealth.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Musíte v noci za toaletu? Možná máte potíže s prostatou

Musíte v noci za toaletu? Možná máte potíže s prostatou

Noční močení bývá jednou z nepříjemných známek stárnutí organismu. Časté buzení kvůli návštěvám toalety způsobuje široké spektrum fyzických i psychických obtíží. Důvodem nočního močení u pánské populace přitom mohou být problémy s prostatou.

EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

Metoda EEG Biofeeback je čím dál tím častěji skloňována na internetu i v médiích. Na jakém principu spočívá a lze ji využít i v léčbě nykturie?

Diuretika při nykturii – rozhoduje individuální dopad

Diuretika při nykturii – rozhoduje individuální dopad

Často vídáme pokyny, že je dobré se diuretikům při nykturii vyhýbat. Zároveň je však tento typ léků pro léčbu problémů s močením používán. Škodí tedy, či léčí tyto látky a jak?

Na toaletě častěji než v posteli? Na vině může být zánět močových cest

Na toaletě častěji než v posteli? Na vině může být zánět močových cest

Chodíte na toaletu častěji než obvykle? Ruší vám nucení na močení poklidný spánek? Trápí vás řezavé a palčivé bolesti? Pravděpodobně vás postihla infekce močových cest.

Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim

Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim

Problémy s častým nucením na toaletu či únikem moči v průběhu noci komplikují život řadě lidí. Tyto obtíže lze do jisté míry vyřešit, či alespoň ovlivnit vhodně zvoleným pitným režimem.

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Spánek přerušovaný častým chozením na záchod se nazývá nykturie. Nutkáním navštívit toaletu v nočních hodinách trpí mnoho obyvatel naší země. Nykturie přitom prokazatelně snižuje kvalitu spánku a stojí za vznikem širokého spektra závažných chorob.