Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování

Diabetes insipidus neboli žíznivka je skupina vzácných chorob, které způsobují poruchu hospodaření těla s vodou. Onemocnění se projevuje nadměrnou tvorbou moči, což vede k častým návštěvám toalety během dne, ale také ke vzniku vlhkých nehod během spánku.


Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Název „žíznivka“ byl odvozen od pocitu žízně, který nemocné sužuje kvůli velkým ztrátám vody z organismu. Za vznikem této nemoci stojí porucha tvorby nebo působení antidiuretického hormonu (ADH) neboli vazopresinu. Hormon důležitý pro regulaci vodního hospodářství je tvořen v mozku, odkud je transportován do podvěsku mozkového a následně krví do celého organismu. Zastává několik důležitých funkcí. Jeho působením dochází k zužování průsvitu cév a ke zvýšení tlaku krve. Důležitější je však jeho účinek na ledviny. Antidiuretický hormon působí na stěnu mikroskopických ledvinových kanálků, čímž zvyšuje zpětné vstřebávání vody z moči a chrání tělo před velkými ztrátami vody. Diabetes insipidus má dvě základní formy.

  1. Takzvaná centrální forma vzniká při poškození mozkové tkáně z různých příčin, nejčastěji důsledkem nádoru, zánětu či úrazu.
  2. Za rozvojem periferního typu se ukrývají různé poruchy ledvin. Často se jedná o narušení ledvinových kanálků, které nereagují na působení antidiuretického hormonu.

Příčina nočního pomočování

Projevy nemoci vycházejí ze ztrát velkého množství vody z organismu. U centrální formy se může jednat až o více než deset litrů během jediného dne. Periferní typ nemoci bývá méně závažný, průměrné ztráty vody se pohybují kolem čtyř litrů za den. Výsledkem je závažná dehydratace, která se projevuje pocitem žízně, únavou, závratěmi a poruchami vědomí. Nadměrná tvorba moči nutí nemocné velmi často navštěvovat toaletu během celého dne, v těžkých případech se nutkání na močení objevuje přibližně každých 15 minut. Diabetes insipidus tak může být také jednou z příčin nočního pomočování, avšak velmi vzácnou.

Onemocnění je léčitelné

Příznaky v podobě častého močení a pocitu žízně jsou typické i pro cukrovku 1. typu, jejíž rozvoj je běžný v dětském věku. Pravou příčinu častého močení tak definitivně ozřejmi vyšetření moči, které v případě žíznivky prokáže nízké množství soli a vysoké hodnoty vody v moči. Léčba nejčastěji spočívá v podávání látky, která účinkuje stejně jako antidiuretický hormon. Přesnou léčbu u konkrétního jedince však vždy určuje příslušný specialista.

(holi)

Zdroj:
www.ucsfhealth.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Musíte v noci na záchod? Zjistěte proč

Musíte v noci na záchod? Zjistěte proč

Musíte každou noc alespoň jednou navštívit toaletu? Pak vězte, že trpíte nočním močením neboli nykturií. Ta může být nezávažným příznakem stárnutí, ale někdy signalizuje závažnou chorobu. Narušení spánkového cyklu navíc vede ke vzniku závažných komplikací, které vůbec nepřispívají k fyzickému ani duševnímu zdraví organismu.

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Že se v močovém měchýři shromažďuje moč před jejím vyloučením z těla, to ví každý. Ale tušíte, kdy přesně se dostavuje nucení na močení a kolik je tento orgán schopen pojmout tekutiny? My vám o měchýři prozradíme nejen to, ale ještě mnohem více.

Změna prostředí nykturii nezmírní

Změna prostředí nykturii nezmírní

Noční močení představuje jednu z hlavních příčin poruchy spánku u dospělých. Obtíže bohužel nemizí ani při změně prostředí, například na dovolené či při pobytu v nemocnici. Naštěstí existují režimová opatření, jejichž dodržování dokáže snížit frekvenci nočního močení na minimum.

Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim

Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim

Problémy s častým nucením na toaletu či únikem moči v průběhu noci komplikují život řadě lidí. Tyto obtíže lze do jisté míry vyřešit, či alespoň ovlivnit vhodně zvoleným pitným režimem.

Noční močení potlačí úprava životosprávy i změna léků

Noční močení potlačí úprava životosprávy i změna léků

Otravují vás časté návštěvy toalety v nočních hodinách? Chtěli byste zpět kvalitní a ničím nepřerušovaný spánek? S nočním močením neboli nykturií můžete bojovat hned několika způsoby. V první řadě by vás měl ovšem prohlédnout váš ošetřující lékař. Nykturii totiž může způsobit poměrně nezávažný projev stárnutí, ale i skrytá chronická choroba.

Trpíte nykturií? Dejte si pozor na to, co večer jíte a pijete!

Trpíte nykturií? Dejte si pozor na to, co večer jíte a pijete!

Příčin opakovaných nočních návštěv toalety je celá řada. Nevhodně zvolené potraviny nebo nápoje, které před spaním konzumujeme, mohou nucení na močení přímo vyvolat nebo již přítomnou nykturii zhoršit. Čemu je proto večer lepší se vyhnout?