Nedobrovolný únik moči může trápit jedince všech věkových kategorií. Jedná se o problém, který by neměl být ze zdravotních ani jiných důvodů podceňován. Do okamžiku, než se pomočování podaří léčbou zastavit, mohou pomoci speciální pomůcky.
Inkontinenční pomůcky, které absorbují uniklou moč tak, aby nedošlo k nežádoucí nehodě, jsou dnes o poznání spolehlivější než v minulosti a také méně nápadné. K dispozici je rovněž bohatší výběr – jedinec, který trpí pomočováním, tak může bez problémů provozovat většinu běžných aktivit.
Ochrana před únikem i zápachem
Moderní jednorázové absorpční pomůcky rychle odvádí moč do svého jádra tak, aby povrch zůstal suchý a prodyšný a příliš nedráždil pokožku, která je s ním v kontaktu. V savém jádru se moč mění na gel, čímž je zabráněno jejímu dalšímu úniku a rovněž nežádoucímu zápachu, který bývá s inkontinencí spojen. Dnes je možné vybírat z řady kvalitních jednorázových absorpčních pomůcek. Při volbě té nejvhodnější by měl rozhodovat typ a stupeň inkontinence.
Nákup proberte s odborníky
Ošetřující lékař by vám měl umět poradit, jaké inkontinenční pomůcky jsou pro vás ideální a zda na jejich nákup přispěje zdravotní pojišťovna. Vybírat můžete z následujících možností:
vložky (přizpůsobené anatomickým poměrům muže či ženy) – vhodné pro lehkou inkontinenci;
vložné pleny a fixační kalhotky – hodí se pro středně těžkou inkontinenci;
navlékací plenkové kalhotky – správná volba též pro středně těžkou inkontinenci;
klasické plenkové kalhotky – vhodné pro těžkou inkontinenci, používají se obvykle u omezeně pohyblivých nemocných;
Otravují vás časté návštěvy toalety v nočních hodinách? Chtěli byste zpět kvalitní a ničím nepřerušovaný spánek? S nočním močením neboli nykturií můžete bojovat hned několika způsoby. V první řadě by vás měl ovšem prohlédnout váš ošetřující lékař. Nykturii totiž může způsobit poměrně nezávažný projev stárnutí, ale i skrytá chronická choroba.
Prvním úkolem lékaře je zjistit příčinu nočního močení. Nykturie může být způsobena nadměrným příjmem tekutin, chronickými chorobami srdce a ledvin, ale i zvětšením prostaty. Teprve po úspěšném určení viníka lze cíleně nasadit určitý druh léku. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších spolu s mechanismem jejich účinku.
Klasický scénář každé noci se stále opakuje. Jsou tři hodiny ráno a vy musíte navštívit onu místnost. Noční močení neboli nykturie trápí mnoho obyvatel naší země, především starší jedince. Časté probouzení kvůli močení však negativně ovlivňuje lidskou psychiku a vede ke vzniku úzkostí, depresí či nadměrné ospalosti.
Že se v močovém měchýři shromažďuje moč před jejím vyloučením z těla, to ví každý. Ale tušíte, kdy přesně se dostavuje nucení na močení a kolik je tento orgán schopen pojmout tekutiny? My vám o měchýři prozradíme nejen to, ale ještě mnohem více.
Spánek přerušovaný častým chozením na záchod se nazývá nykturie. Nutkáním navštívit toaletu v nočních hodinách trpí mnoho obyvatel naší země. Nykturie přitom prokazatelně snižuje kvalitu spánku a stojí za vznikem širokého spektra závažných chorob.
Diuretika se užívají při léčbě mnoha chronických onemocnění. Jedná se o léky, které zvyšují produkci moči. Terapeutický efekt se však stává i jejich hlavním nežádoucím účinkem. Při nevhodném dávkování bývají příčinou častých návštěv toalety, a to i během nočního odpočinku.