Musíte v noci na záchod? Zjistěte proč
Probouzíte se jednou nebo vícekrát za noc kvůli potřebě močení a trávíte cenné hodiny pro odpočinek návštěvami toalety? Časté močení v noci (odborně nykturie) může být přirozenou součástí stáří. Narušení spánkového cyklu přesto vede ke vzniku komplikací, které nepřispívají k fyzickému ani duševnímu zdraví organismu. Podceňovat nykturii není radno i proto, že může být také signálem závažné choroby.
Noční močení zdraví nesvědčí
Během spánku dochází k regeneraci psychické i fyzické složky lidského organismu. Časté močení v noci ale dokáže spolehlivě narušit kvalitu spánkového cyklu. Výsledkem je vznik mnoha zdravotních neduhů. Spánek je totiž nanejvýš důležitý pro obnovu mozkové tkáně.
Mozek nám dává nedostatek odpočinku zřetelně najevo ospalostí, změnami nálad, depresemi, nervozitou, agresivitou, poruchami pozornosti a paměti. Nejinak je tomu u ostatních orgánů, které taktéž potřebují ke své regeneraci odpočinek. Jedinci s nykturií jsou tak ohroženi vznikem vysokého krevního tlaku, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, obezity či cukrovky.
Zvýšené riziko úrazů
Výzkumy jasně ukazují, že nykturie stojí také za zvýšením úmrtnosti. Časté noční močení, které je často neprávem přehlíženo, se tak stává nenápadným zabijákem. Kromě nemocí srdce a cév jsou závažnými komplikacemi pády a epizody mikrospánku. Narušený spánkový cyklus totiž vede ke vzniku značné ospalosti během následujícího dne. Zejména starší jedinci jsou poté náchylní k pádům, které mohou způsobit nepříjemná zranění v podobě krvácení a zlomenin. Mikrospánek za volantem se zase nejednou stává příčinou závažných dopravních nehod.
Časté močení v noci jako příznak
Je důležité si uvědomit, že u seniorů může být nykturie poměrně nezávažným příznakem stárnutí organismu. S častým nočním močením nemusejí bojovat jen oni – trápí zástupce všech věkových skupin. Avšak nezřídka může být projevem závažné a dosud nediagnostikované nemoci.
Vyplatí se tedy hledat odpověď na otázku, proč chodíme v noci močit, i když večer nepijeme. Za častým nočním močením mohou stát totiž nejen i faktory životního stylu (alkohol, kofein, nadbytečný příjem tekutin), ale třeba:
- problémy s prostatou, zejména benigní hyperplazie prostaty;
- menopauza;
- těhotenství;
- nežádoucí účinky léků;
- onemocnění ledvin a močového měchýře, např. zánět močového měchýře nebo hyperaktivní močový měchýř;
- choroby srdce;
- poruchy spánku, např. spánková apnoe;
- ve vzácných případech i diabetes insipidus.
Noční močení rozhodně není radno podceňovat. Nykturie je totiž problémem mnoha podob, od těch méně závažných až po život ohrožující. V každém případě je lepší navštívit svého ošetřujícího lékaře a se svými obtížemi se mu svěřit.
(holi), aktualizace pok (4/2025)
Zdroje:
www.sleephealthfoundation.org.au
CZ-URO-2500001