Nemůžete v klidu spát? Příčinou může být jiné onemocnění

Kvalita našeho spánku se s přibývajícími léty mění. Jedním z důvodů mohou být některá onemocnění, která se ve stáří vyskytují častěji a která mohou klidný spánek rušit. Dalším je přirozené stárnutí, které je spojeno se změnami ve struktuře mozku a hladinách hormonů.


Nemůžete v klidu spát? Příčinou může být jiné onemocnění
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Spánek se ve stáří přirozeně mění

S narůstajícím věkem dochází k oslabení funkce vnitřních biologických hodin, které ovlivňují přirozené biorytmy. To přispívá ke zhoršení nočního spánku a snížené bdělosti během dne. Noční spánek se ve stáří zkracuje, naopak častější bývá pospávání během dne. Starší lidé se také v noci častěji budí a hůře dosáhnou nejhlubších fází spánku. Mění se uspořádání spánku, jeho architektura. Některé změny spánku ve stáří jsou tedy přirozené a nevyžadují léčbu. Neplatí to však vždy.

Za nekvalitním spánkem může stát jiné onemocnění

Poruchy spánku jsou u starších osob v porovnání s mladšími jedinci častěji způsobeny:

Noční močení narušuje spánek

Za nejčastější příčinu přerušovaného spánku je považována nykturie. Následkem častého močení během noci je nedostatek odpočinku, ospalost během dne, snížená výkonnost a s tím spojené fyzické i psychické potíže včetně depresí. Odborníci upozorňují na častější pády u seniorů trpících nykturií, a to kvůli únavě, kterou během dne pociťují.

Řada seniorů, často neopodstatněně, užívá léky na spaní, takzvaná hypnotika. Ty mohou zapříčinit vznik závislosti s nutností navyšování jejich dávky, pokles krevního tlaku s pády a poraněními. Poruchy spánku by měly být vždy konzultovány s odborníkem, aby byla odhalena jejich příčina. Jejím zaléčením pak může dojít k samovolné úpravě spánku i bez užívání hypnotik. V některých dalších případech může pomoci úprava denního režimu.

(veri)

Zdroj: www.neurologiepropraxi.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování

Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování

Diabetes insipidus neboli žíznivka je skupina vzácných chorob, které způsobují poruchu hospodaření těla s vodou. Onemocnění se projevuje nadměrnou tvorbou moči, což vede k častým návštěvám toalety během dne, ale také ke vzniku vlhkých nehod během spánku.

Noční močení potlačí úprava životosprávy i změna léků

Noční močení potlačí úprava životosprávy i změna léků

Otravují vás časté návštěvy toalety v nočních hodinách? Chtěli byste zpět kvalitní a ničím nepřerušovaný spánek? S nočním močením neboli nykturií můžete bojovat hned několika způsoby. V první řadě by vás měl ovšem prohlédnout váš ošetřující lékař. Nykturii totiž může způsobit poměrně nezávažný projev stárnutí, ale i skrytá chronická choroba.

Časté močení je v těhotenství normální. Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Časté močení je v těhotenství normální. Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Jste těhotná a neustále musíte „na malou“? Máte pocit, že trávíte více času na toaletě než mimo ni? Nebojte se, nejste jediná. Stejné problémy trápí většinu těhotných.

Spíte špatně kvůli nucení na močení? Pak pozor na úrazy!

Spíte špatně kvůli nucení na močení? Pak pozor na úrazy!

Zejména starší lidé mívají problém s častějším probouzením se během noci. Přestože bývá přerušovaný spánek ve vyšším věku obvykle chápán jako něco normálního, v řadě případů lze příčiny nočního bdění léčit. Zejména pokud je na vině nykturie.

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Spánek přerušovaný častým chozením na záchod se nazývá nykturie. Nutkáním navštívit toaletu v nočních hodinách trpí mnoho obyvatel naší země. Nykturie přitom prokazatelně snižuje kvalitu spánku a stojí za vznikem širokého spektra závažných chorob.

EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

Metoda EEG Biofeeback je čím dál tím častěji skloňována na internetu i v médiích. Na jakém principu spočívá a lze ji využít i v léčbě nykturie?