Nemůžete v klidu spát? Příčinou může být jiné onemocnění

Kvalita našeho spánku se s přibývajícími léty mění. Jedním z důvodů mohou být některá onemocnění, která se ve stáří vyskytují častěji a která mohou klidný spánek rušit. Dalším je přirozené stárnutí, které je spojeno se změnami ve struktuře mozku a hladinách hormonů.


Nemůžete v klidu spát? Příčinou může být jiné onemocnění
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Spánek se ve stáří přirozeně mění

S narůstajícím věkem dochází k oslabení funkce vnitřních biologických hodin, které ovlivňují přirozené biorytmy. To přispívá ke zhoršení nočního spánku a snížené bdělosti během dne. Noční spánek se ve stáří zkracuje, naopak častější bývá pospávání během dne. Starší lidé se také v noci častěji budí a hůře dosáhnou nejhlubších fází spánku. Mění se uspořádání spánku, jeho architektura. Některé změny spánku ve stáří jsou tedy přirozené a nevyžadují léčbu. Neplatí to však vždy.

Za nekvalitním spánkem může stát jiné onemocnění

Poruchy spánku jsou u starších osob v porovnání s mladšími jedinci častěji způsobeny:

Noční močení narušuje spánek

Za nejčastější příčinu přerušovaného spánku je považována nykturie. Následkem častého močení během noci je nedostatek odpočinku, ospalost během dne, snížená výkonnost a s tím spojené fyzické i psychické potíže včetně depresí. Odborníci upozorňují na častější pády u seniorů trpících nykturií, a to kvůli únavě, kterou během dne pociťují.

Řada seniorů, často neopodstatněně, užívá léky na spaní, takzvaná hypnotika. Ty mohou zapříčinit vznik závislosti s nutností navyšování jejich dávky, pokles krevního tlaku s pády a poraněními. Poruchy spánku by měly být vždy konzultovány s odborníkem, aby byla odhalena jejich příčina. Jejím zaléčením pak může dojít k samovolné úpravě spánku i bez užívání hypnotik. V některých dalších případech může pomoci úprava denního režimu.

(veri)

Zdroj: www.neurologiepropraxi.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

Metoda EEG Biofeeback je čím dál tím častěji skloňována na internetu i v médiích. Na jakém principu spočívá a lze ji využít i v léčbě nykturie?

Časté močení je v těhotenství normální. Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Časté močení je v těhotenství normální. Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Jste těhotná a neustále musíte „na malou“? Máte pocit, že trávíte více času na toaletě než mimo ni? Nebojte se, nejste jediná. Stejné problémy trápí většinu těhotných.

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Že se v močovém měchýři shromažďuje moč před jejím vyloučením z těla, to ví každý. Ale tušíte, kdy přesně se dostavuje nucení na močení a kolik je tento orgán schopen pojmout tekutiny? My vám o měchýři prozradíme nejen to, ale ještě mnohem více.

Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jedná se o nejčastější nádorové onemocnění močového ústrojí. V USA jde o čtvrté vůbec nejvíce se vyskytující rakovinné bujení. U nás je bohužel tato choroba také stále častější. Zásadní je včas problémy zaznamenat a ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie neboli noční močení je jednou z nejčastěji se vyskytujících zdravotních potíží u dospělé populace. Nutkání navštívit toaletu během nočního odpočinku však postihuje i děti a dospívající, i když méně. Příčiny se pohybují od banálních zdravotních neduhů až po skryté chronické nemoci.

Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim

Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim

Problémy s častým nucením na toaletu či únikem moči v průběhu noci komplikují život řadě lidí. Tyto obtíže lze do jisté míry vyřešit, či alespoň ovlivnit vhodně zvoleným pitným režimem.