Močový měchýř na prasknutí aneb Když chybí hormon vládnoucí ledvinám

Jedna z možných příčin neustálých návštěv toalety je zvýšená tvorba moči, takzvaná polyurie. I ta může vznikat z více důvodů. Často jde o nedostatek hormonu, který kontroluje množství vody v těle a její vylučování ledvinami.


Močový měchýř na prasknutí aneb Když chybí hormon vládnoucí ledvinám
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Antidiuretický hormon je tvořen v mozku, přesněji v oblasti hypotalamu. Následně je uvolňován do krve prostřednictvím podvěsku mozkového čili hypofýzy. Působením tohoto hormonu ledviny poznají, kolik vody mají v organismu ponechat, a kolik naopak vyloučit močí, přičemž čím více hormonu v krvi koluje, tím méně vody lidské tělo ztrácí. Dlouhodobě snížené množství antidiuretického hormonu či nedostatečná odpověď ledvin na jeho působení vede k řadě zdravotních problémů, zejména k vysokým ztrátám vody s hrozící dehydratací.

Místo postele toaleta

Vzácné onemocnění s názvem diabetes insipidus neboli žíznivka představuje jednu z možných příčin malého množství antidiuretického hormonu. Jedná se o chorobu způsobenou poruchou nervových buněk v hypotalamu či podvěsku mozkovém nebo nefungujícím spojením mezi těmito strukturami. Výsledkem je snížení vylučování hormonu do krve a narušení kontroly ideálního množství vody v těle. Mezi příznaky žíznivky patří:

Existence žíznivky je jen jedním z důvodů, proč by mělo být noční močení vždy vyšetřeno. V některých případech totiž může upozorňovat na přítomnost závažného onemocnění.

(veri)

Zdroj:
www.healthline.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie neboli noční močení je jednou z nejčastěji se vyskytujících zdravotních potíží u dospělé populace. Nutkání navštívit toaletu během nočního odpočinku však postihuje i děti a dospívající, i když méně. Příčiny se pohybují od banálních zdravotních neduhů až po skryté chronické nemoci.

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Spánek přerušovaný častým chozením na záchod se nazývá nykturie. Nutkáním navštívit toaletu v nočních hodinách trpí mnoho obyvatel naší země. Nykturie přitom prokazatelně snižuje kvalitu spánku a stojí za vznikem širokého spektra závažných chorob.

Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jedná se o nejčastější nádorové onemocnění močového ústrojí. V USA jde o čtvrté vůbec nejvíce se vyskytující rakovinné bujení. U nás je bohužel tato choroba také stále častější. Zásadní je včas problémy zaznamenat a ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Že se v močovém měchýři shromažďuje moč před jejím vyloučením z těla, to ví každý. Ale tušíte, kdy přesně se dostavuje nucení na močení a kolik je tento orgán schopen pojmout tekutiny? My vám o měchýři prozradíme nejen to, ale ještě mnohem více.

Nemůžete v klidu spát? Příčinou může být jiné onemocnění

Nemůžete v klidu spát? Příčinou může být jiné onemocnění

Kvalita našeho spánku se s přibývajícími léty mění. Jedním z důvodů mohou být některá onemocnění, která se ve stáří vyskytují častěji a která mohou klidný spánek rušit. Dalším je přirozené stárnutí, které je spojeno se změnami ve struktuře mozku a hladinách hormonů.

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Prvním úkolem lékaře je zjistit příčinu nočního močení. Nykturie může být způsobena nadměrným příjmem tekutin, chronickými chorobami srdce a ledvin, ale i zvětšením prostaty. Teprve po úspěšném určení viníka lze cíleně nasadit určitý druh léku. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších spolu s mechanismem jejich účinku.