Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim

Problémy s častým nucením na toaletu či únikem moči v průběhu noci komplikují život řadě lidí. Tyto obtíže lze do jisté míry vyřešit, či alespoň ovlivnit vhodně zvoleným pitným režimem.


Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Je všeobecně známo, že dospělý člověk by měl přes den vypít okolo 1,5 litru tekutin. To platí i pro jedince trpící nykturií, jen je zapotřebí dávat si pozor, co a kdy pít.

Pozor na kofein!

Ačkoli většinu tekutin přijímáme, abychom doplnili v organismu chybějící vodu a zachovali tak optimální fyziologickou rovnováhu, některé nápoje naopak ztrátu tekutin v těle způsobují. Důsledkem je pak časté močení. Asi nejznámějšími nápoji s těmito vlastnostmi jsou káva a čaj. Však také v kvalitní restauraci dostaneme s kávou i sklenku vody. Látkou zodpovědnou za tyto jevy je kofein a jemu podobné molekuly.

Nebezpečná kombinace

Alkohol funguje obdobně jako kofein. Důsledkem jeho požívání je rovněž časté nucení na močení. Naprosto nejhorší kombinací je pak přijímání alkoholických nápojů společně s těmi energetickými. Opakující se návštěvy toalety jsou zde ale vedlejším problémem, konzument může být totiž v extrémních případech ohrožen až životu nebezpečnou dehydratací. Rovněž sycené nápoje obecně nejsou vhodné. Všem těmto tekutinám by se člověk potýkající se s únikem moči měl raději vyhýbat, případně je přijímat striktně v ranních hodinách.

Rozvrh „pitných“ hodin

Asi každého napadne, že není dobré pít před spaním, pokud nechce v noci pravidelně běhat na toaletu. Kdy se tedy občerstvit naposledy? Doporučuje se vyhýbat se příjmu tekutin zhruba tři hodiny před ulehnutím. Pokud je někdo zvyklý jíst těsně před spaním či má rád druhé večeře, neměl by konzumovat ani polévky.

Tato drobná opatření mohou napomoci při problémech s častým chozením na toaletu v průběhu spánku. Jako normální se udávají jedna až dvě návštěvy WC za noc. Pokud se tak děje častěji a nepomáhají ani výše uvedená doporučení, je zapotřebí vyhledat pomoc odborníka.

(bak)

Zdroj: Blaivas J. et al.: Jak ovlivnit nykturii pro lepší spaní

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Diuretika při nykturii – rozhoduje individuální dopad

Diuretika při nykturii – rozhoduje individuální dopad

Často vídáme pokyny, že je dobré se diuretikům při nykturii vyhýbat. Zároveň je však tento typ léků pro léčbu problémů s močením používán. Škodí tedy, či léčí tyto látky a jak?

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Prvním úkolem lékaře je zjistit příčinu nočního močení. Nykturie může být způsobena nadměrným příjmem tekutin, chronickými chorobami srdce a ledvin, ale i zvětšením prostaty. Teprve po úspěšném určení viníka lze cíleně nasadit určitý druh léku. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších spolu s mechanismem jejich účinku.

Nykturie a deprese aneb Tak trochu začarovaný kruh

Nykturie a deprese aneb Tak trochu začarovaný kruh

Jaká je role deprese při nykturii, nebo může naopak tato porucha depresi navodit? Pokusíme se přiblížit hranici mezi těmito jevy a důvody, proč jedno souvisí s druhým.

Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování

Diabetes insipidus: vzácná příčina nočního pomočování

Diabetes insipidus neboli žíznivka je skupina vzácných chorob, které způsobují poruchu hospodaření těla s vodou. Onemocnění se projevuje nadměrnou tvorbou moči, což vede k častým návštěvám toalety během dne, ale také ke vzniku vlhkých nehod během spánku.

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Že se v močovém měchýři shromažďuje moč před jejím vyloučením z těla, to ví každý. Ale tušíte, kdy přesně se dostavuje nucení na močení a kolik je tento orgán schopen pojmout tekutiny? My vám o měchýři prozradíme nejen to, ale ještě mnohem více.

Noční močení potlačí úprava životosprávy i změna léků

Noční močení potlačí úprava životosprávy i změna léků

Otravují vás časté návštěvy toalety v nočních hodinách? Chtěli byste zpět kvalitní a ničím nepřerušovaný spánek? S nočním močením neboli nykturií můžete bojovat hned několika způsoby. V první řadě by vás měl ovšem prohlédnout váš ošetřující lékař. Nykturii totiž může způsobit poměrně nezávažný projev stárnutí, ale i skrytá chronická choroba.