Jakých chyb se vyvarovat, pokud se vaše dítě v noci počurává?

Noční pomočování dětí neboli enuréza může být velmi znepokojující jak pro rodiče, tak pro dítě samotné. Jakých chyb se dopouští rodiče, pokud se dítě probudí v mokré posteli? A jak by měli reagovat správně?


Jakých chyb se vyvarovat, pokud se vaše dítě v noci počurává?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příčiny enurézy

Noční počurávání vzniká vlivem nevyzrálosti nervového systému, reflexů a močového systému. Nicméně pokud trvá i po pátém roce života dítěte, může se za ním skrývat i jiný problém, se kterým je důležité navštívit lékaře.

Mezi možné příčiny potíží patří:

  • Nedostatečně vyvinutý močový měchýř a jeho menší objem.
  • Nedostatečná zralost nervového systému, což může vést k tomu, že dítě není schopné rozpoznat, kdy už je močový měchýř naplněný.
  • Hluboký spánek, ze kterého se dítě neprobudí při potřebě močení.
  • Hormonální nerovnováha, při níž se netvoří dostatek antidiuretického hormonu. Tento hormon je důležitý pro zpětnou resorpci vody v ledvinách. Při jeho nedostatku se tvoří velké množství moči.
  • Spánková apnoe.
  • Diabetes mellitus I. typu.
  • Infekce močových cest.

Mezi rizikové faktory enurézy také patří genetické faktory či stres.

Čeho se vyvarovat 

Vyčerpání z nočních příhod spojené se strachem o zdraví dítěte může často vést k tomu, že rodičům dochází trpělivost, snadno se rozčílí a tím stresují svého potomka. Nicméně další stres a strach z opětovného počurání mohou vést k tomu, že k nežádoucí příhodě v noci znovu dojde.

Možná nevíte, kde přesně začít a jak s danou situací naložit. Nejprve je důležité vyvarovat se hlavních chyb, které rodiče často dělají, pokud jejich dítě trpí enurézou: 

  • Noční probouzení dítěte je pravděpodobně nejčastější chyba, které se rodiče dopouští. Předpokládají totiž, že pokud v noci dítě probudí a tím zabrání jeho pomočení během spánku, postupně se dítě nežádoucího jednání zbaví. Opak je pravdou. Malé děti nemusí mít nutkání na močení a nevyprazdňují svůj močový měchýř vědomě, a to hlavně v noci. Nočním probouzením převezmete zodpovědnost na sebe. Jenže ono je naopak důležité, aby si samo uvědomilo, že kontrola močení je výhradně jeho úkolem.
  • Omezení tekutin před spaním se zdá také jako vhodná prevence, jak enuréze předcházet. Nicméně močový měchýř si na snížené množství tekutin v noci zvykne a může dojít k úniku moči i při jeho sníženém objemu. Navíc toto řešení může vést k dehydrataci.
  • Trestání dětí rozhodně není vhodným přístupem. Trest za to, že se vaše dítě v noci pomočilo, pouze prohlubuje jeho strach a stres. Tímto způsobem nedojde ke změně chování. Dítě se v noci nepočurává záměrně a nemůže problém ovlivnit.
  • Dítě si musí samo převlékat peřiny – tento pokyn může působit jako vhodný způsob, jak dítěti ukázat, že jde o jeho vlastní odpovědnost. Ovšem ani tato metoda nevede ke zlepšení. Dítě je ponížené a potrestané za něco, co nedokáže ovlivnit. 
  • Ani přehnaně ochranitelský způsob není vhodný. Pokud budete dítě neustále omlouvat a bránit, opět tím za něj přebíráte zodpovědnost.
  • Ignorování problému také není namístě. Dítě noční pomočení vnímá velmi špatně a potřebuje podporu od svých rodičů.
  • Porovnávání s ostatními dětmi nebo se sourozenci, kteří v daném věku s nočním pomočením již problém neměli, může vést k demotivaci, frustraci a studu.

Jak na to?

Vždy je důležité, aby vaše dítě vědělo, že jste tu pro něj. Že ho podporujete a rozumíte mu. Je dobré dítě nějakým způsobem motivovat, snažit se, aby se jeho frustrace z nezvládnutého neprohlubovala. Snažte se být trpěliví. Požádejte jej o pomoc při převlékání postele a poděkujte mu za to.

Dále je důležité změnit denní režim v souvislosti s příjmem tekutin. Dítě musí omezit pití sladkých a kofeinových nápojů, a to hlavně večer. Další možností je používat igelitové chrániče na matraci či alarmy vlhkosti.

Zároveň je nezbytné navštívit lékaře. Ne vždy je důvodem enurézy nezralost dítěte. Pokud pozorujete i další nezvyklé projevy, jako je časté močení, chrápání či nadměrná žízeň, vezměte své dítě k lékaři.

Pokud problém stále přetrvává, další variantou je terapie pomocí léků. Vhodnou volbou může být léčivý přípravek, který snižuje produkci moči v ledvinách.

(ver)

Zdroje:

https://www.bedwettingtherapy.com/parents-mistakes/

https://aeroflowurology.com/parenting-mistakes-to-avoid-with-enuresis-bedwetting/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bed-wetting/diagnosis-treatment/drc-20366711

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-12128/desmopressin-oral/details

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Zhoršily se u potomka potíže s nočním pomočováním, přestože jste v této oblasti udělali již dříve velký pokrok? Řešíte opět „mokré nehody“, i když už jste enurézu úplně odbourali? Jednou z možných příčin návratu těchto obtíží může být stres.

Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Být dítěti oporou může být někdy složité. Jak rozptýlit jeho obavy, pomoct mu postavit se posměškům spolužáků a na co nezapomenout?

Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pediatři a dětští urologové řeší u svých malých pacientů problém pomočování celoročně. Září je však tradičně spojeno s nárůstem počtu návštěv, při kterých je právě tato potíž tématem číslo jedna. Příčinou bývá zahájení školy a zavádění nových návyků.

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.

Může být obezita příčinou počůrávání u dětí a adolescentů?

Může být obezita příčinou počůrávání u dětí a adolescentů?

Obezitou trpí celosvětově asi 18 % dětí ve věku 6 až 11 let, obdobná čísla platí i pro Českou republiku. Děti s nadměrnou tělesnou hmotností mají zvýšené riziko rozvoje závažných zdravotních komplikací, kterými mohou být cukrovka 2. typu, srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak či obstrukční spánková apnoe. Jak souvisí obezita s noční enurézou, tedy poruchou vyprazdňování moči u dětí starších 5 let?

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.