Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Psychoterapie tvoří nedílnou součást léčby nočního pomočování. Významnou roli přitom nehrají jen vyškolení odborníci, ale i samotní rodiče. Děti by totiž rozhodně neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou.


Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

S trochou nadsázky se dá říci, že „amatérskou“ formu psychoterapie zastávají rodiče dítěte. Četné vědecké výzkumy totiž dokázaly, že potomci, již jsou kvůli nočnímu pomočování rodinnými příslušníky trestáni, mají mnohem nižší sebevědomí a trpí většími úzkostmi než děti z rodin, které řeší problém s nadhledem a spíše povzbuzují než trestají. Rodiče tedy hrají důležitou roli v psychické pohodě dítěte. Daleko účinnější je přiměřeně chválit za suché noci a pomáhá též pozitivní motivace. Vhodné je zaznamenávat úspěchy do kalendáře – za každý suchý den můžete potomka odměnit nálepkou nebo malým dárkem. Pokud dítě dosáhne delší doby bez nočního pomočení, lze zvážit větší odměnu. Motivační terapie vede podle výzkumů k úspěšnému „suchému“ období v délce 14 dnů až u 25 % dětí. U naprosté většiny z nich navíc snižuje frekvenci nočního pomočování až o celých 80 %!

Kdy pomůže odborník

Někdy je však, navzdory všem snahám, nutné navštívit ordinaci lékaře. V léčbě nočního pomočování se z oboru psychoterapie uplatňuje především hypnóza nebo různé relaxační techniky. V zásadě se dá říci, že primární noční enuréza v drtivé většině případů nevyžaduje psychoterapii. Ta nalézá své uplatnění především u sekundární noční enurézy, jejíž podstatou často bývá stresující událost v životě dítěte. Cílem psychoterapie je v tomto případě nalezení a řešení situace, která se stala spouštěčem nočního pomočování.

Bezpečná a ověřená metoda

Hypnoterapie je neinvazivní metoda bez známých nežádoucích účinků. Změněného stavu vědomí se kromě psychiatrických poruch využívá i v terapii nočního pomočování.

  • Zkušený odborník při několika sezeních uvede dítě do hypnózy, díky čemuž může ovlivňovat stav jeho podvědomí.
  • Cílem hypnózy je posílit vnímání naplněného močového měchýře.
  • Pokud terapie proběhne úspěšně, dítě se v případě potřeby probudí a navštíví toaletu.
  • Metoda klade důraz na relaxaci, sebeovládání a nezávislost postiženého jedince.
  • Výrazného zlepšení obtíží se většinou dosahuje během čtyř až šesti sezení.

Jak už ale bylo zmíněno, nejdůležitější úlohu hrají rodiče dítěte. Rodinní příslušníci by se měli chovat klidně, chválit dítě za každý úspěch a podporovat jej za vše pozitivní.

(holi)

Zdroje:
http://sleepdisorders.about.com
www.minddisorders.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční pomočování u dětí – častý příznak s mnoha příčinami

Noční pomočování u dětí – častý příznak s mnoha příčinami

Noční pomočování je jednou z nejčastějších potíží v dětském věku. V 5 letech se v noci pomočuje až pětina dětí. U většiny z nich dochází každým rokem k ústupu obtíží. Pokud se vaše dítě ve věku 5 let pomočuje, nemusíte propadat panice, je ale rozhodně namístě vyhledat lékaře!

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Stále ještě pátráte po tom, proč se váš potomek v noci počůrává? Zkuste si v noci poslechnout, jak dýchá. Pokud dítě chrápe nebo špatně a přerývaně oddychuje, možná je váš problém vyřešen.

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Vaše dítě má čas od času noční nehodu a vy se trápíte, jak zvládne pobyt v hotelu nebo u příbuzných? Nebo dokonce uvažujete o táboře? Situace nemusí být tak hrozná, jak se na první pohled zdá.