Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.


Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Důvodů, proč se dítě starší pěti let v noci počůrává, může být více. Důležitou roli mohou hrát vnější faktory ve formě stresu (například rozvod rodičů, nástup do školy, narození sourozence a podobně), ale také genetika.

Nepříjemné dědictví 

Opakovaně bylo vědecky dokázáno, že výskyt takzvané primární noční enurézy (nočního pomočování) je vyšší u dětí, jejichž rodiče touto poruchou trpěli také. Odborníci pátrali po konkrétním genu, jehož předání z dospělého na potomka by mohlo být za problém zodpovědné. Nalezli ho na třináctém chromozomu. Zároveň zjistili, že vlastní-li zmíněný gen jeden z rodičů, má dítě zhruba 50% pravděpodobnost, že se u něj primární noční enuréza rovněž rozvine. Pokud jsou majiteli genu otec i matka, což znamená, že se oba v dětství pomočovali, vzrůstá toto riziko až na 75 %. Další „podezřelé“ geny byly nalezeny například na chromozomech 12 a 8.

Nečekejte, jednejte!

  • Nočním pomočováním trpí asi 15–20 % pětiletých dětí, přičemž uvedené procento spolu s narůstajícím věkem klesá.
  • Mezi desetiletými dětmi se problém vyskytuje asi u 5 %.
  • V patnácti letech a později „mokré nehody“ postihují 1 % jedinců.

Podle odborníků se bez jakékoliv léčby přestane každým rokem pomočovat zhruba 15 % dětí. Přesto je vhodné problém řešit. Čím déle totiž trvá, tím více se může nepříznivě odrazit na křehké psychice zasaženého jedince. 

Pokud se tato obtíž dotýká i vás, neváhejte požádat o radu pediatra. Rozhodně nejde o věc, o které byste se měli se zkušeným odborníkem stydět mluvit!

(veri)

Zdroj:
www.dryatnight.com
www.pediatriepropraxi.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Do Tondových pěti let maminka jeho noční nehody příliš neřešila. Počurával se často, zhruba každou druhou noc, ale holt dostal plenu a jeho rodiče doufali, že problém sám s věkem odezní. Jenže pak se narodil jeho mladší bráška Ondra a maminka se raději obrátila na odborníky.

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Učení dětí k samostatnému zvládání toalety se v jednotlivých částech světa liší. Jak k „odplenkování“ přistupují v Keni, Vietnamu, Turecku či v USA?

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Noční počůrávání může být u dítěte spojeno s úzkostí a rozrušením. Uklidnit malého pacienta a navodit pocit bezpečí dokážou večerní rituály. Nabízíme pár tipů, díky kterým se množství „suchých nocí“ bude určitě zvyšovat.

UROlogické kroky ke zdraví na pražské Ladronce

UROlogické kroky ke zdraví na pražské Ladronce

V pátek 28. září si můžete užít jedinečné zábavně-osvětové odpoledne nazvané UROlogické kroky ke zdraví. Na své si přijdou všichni návštěvníci bez rozdílu věku.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.