Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Enuréza je nedobrovolné pomočování se po čtvrtém až pátém roce dítěte. Může být buď noční, denní, nebo oba typy dohromady. Jde o jednu z nejčastějších a frustrujících poruch dětského období.


Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Okolo věku 4 let se pomočuje 25 % dětí, po osmnáctém roce pak kolem 2 % populace. Enuréza bývá častější u mužů než u žen. V období dospívání se však tento poměr obrací a po sedmnáctém roce věku je pomočování častější u dívek.

Co za „mokré nehody“ může? 

Ze studií vyplývá, že pomočování může být dědičné. V 75 % případů se jeden z rodičů dítěte také pomočoval. Noční enuréza je brána jako zdravotní nebo psychologický problém. Dotyčný má ale často komplexní lékařská vyšetření v normě. Psychické potíže (např. rodinné problémy) má 10 % pacientů. Většina lidí trpících enurézou (90 %) však nemá ani anatomické, ani psychologické problémy. U některých jedinců bývá příčinou pomočování i neobvykle hluboký spánek. 

Možnosti léčby

  • Alarm. K dispozici jsou různé typy behaviorální léčby (založené na psychologických teoriích učení, zejména na podmiňování), která se považuje za nejefektivnější. Patří sem poplachové alarmy. Spustí se jako reakce na první kapku moči, čímž se posiluje reflex a dítě se vzbudí.
  • Léky. Nejčastěji je používán nosní sprej obsahující antidiuretický hormon. Existují však i další preparáty, ovšem od 80. let nedošlo k objevení novějšího účinného léčiva.
  • Alternativní léčba. Byla zkoušena řada alternativních způsobů, jako je homeopatie, reflexologie, akupunktura či hypnóza. Jejich účinnost se ale neprokázala.
  • Psychoterapie. Zabírá pouze tehdy, je-li příčinou pomočování psychický problém.

Enuréza může představovat pro rodiče i děti značný problém. Je důležité vědět, že se toto onemocnění dá léčit. Proto neotálejte s návštěvou lékaře – vaše dítě se může zbytečně cítit ponížené a vy bezmocní.

(dzit)

Zdroj: http://www.bedwettingtherapy.com/category/how-to-stop-bedwetting

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.

Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?

Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?

S nočním pomočováním se v době dospívání potýká zhruba 6 % všech mladistvých. Není nutné zdůrazňovat, že v tomto věku jde o velmi nepříjemný problém. Vše se ale dá naštěstí řešit.

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Jak funguje náš močový systém?

Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?

První školní den jako spouštěč pomočování

První školní den jako spouštěč pomočování

Opětovné zasednutí do lavic po dvou měsících prázdnin nebývá pro většinu školáků zrovna nejpříjemnější záležitostí. U některých z nich může stres prvních dní před tabulí způsobit častější „mokré nehody“.