Příčinou inkontinence mohou být léky

Trpíte nekontrolovaným únikem moči nebo se v tomto směru vaše problémy zhoršují? Je možné, že za to mohou některé z přípravků, které pravidelně berete. Poraďte se s lékařem.


Příčinou inkontinence mohou být léky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nejčastější preparáty, které mohou zhoršit nebo způsobit močovou inkontinenci, patří do následujících skupin léčiv.

1. Léky na vysoký krevní tlak – antihypertenziva                                                                                                                               

Přípravky patřící mezi alfa-blokátory působí roztažením krevních cév na snížení krevního tlaku. Ve skutečnosti jsou často předepisovány mužům se zvětšenou prostatou k usnadnění močení. U žen mohou alfa-blokátory uvolňovat močový měchýř a tím způsobovat inkontinenci.

2. Antidepresiva 

Tyto preparáty mohou zhoršovat kontrakce močového měchýře, tedy i jeho vyprazdňování. Jiná antidepresiva zase mohou snižovat pocit nutkání dojít si na toaletu.

3. Diuretika 

Jde o léky, které snižují krevní tlak pomocí vyplavování přebytečné vody a soli ven z těla. Jejich nežádoucím účinkem je však nadměrné močení.

4. Léky na spaní                                                                                                                                                                                     

Přípravky pro lepší spánek mohou zhoršovat situaci tím, že se lidé nevzbudí, i když je jejich močový měchýř plný. Zde je důležité dodržovat pravidelný režim usínání a probouzení. Zkuste si navyknout na nějaký rituál před spaním, třeba čtení knihy nebo poslouchání hudby. Omezte příjem kofeinu.

Pokud máte podezření, že nějaké z vašich léků mohou zhoršovat únik moči, nebo ho dokonce způsobovat, informujte svého lékaře. Ten rozhodne, zda lze užívaní konkrétních preparátů upravit, nebo je možné je zcela vysadit. 

(dzit)

Zdroj: http://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/4-medications-that-cause-or-worsen-incontinence#1

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Pokud vašeho potomka trápí enuréza, možná uvažujete o tom, nehraje-li v tomto problému roli i jeho stravování. Napovíme, jak a čím se životospráva na enuréze opravdu podílí.

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Kvíz: Co víte a nevíte o nočním pomočování?

Kvíz: Co víte a nevíte o nočním pomočování?

Zkuste si otestovat své znalosti o nočním pomočování dětí. Kvíz není určen jen pro rodiče dětí, které mají s pomočováním problém, ale také pro všechny, kteří se chtějí o tomto tématu něco dozvědět.

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?