Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pediatři a dětští urologové řeší u svých malých pacientů problém pomočování celoročně. Září je však tradičně spojeno s nárůstem počtu návštěv, při kterých je právě tato potíž tématem číslo jedna. Příčinou bývá zahájení školy a zavádění nových návyků.


Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příliš mnoho změn

Začátek školního roku je pro většinu dětí více či méně stresujícím obdobím. Kromě jiného dochází k náhlému „překopání“ denního režimu, ať už se to týká spánku, či stravování. Pokud se u dětí obtíže s pomočováním zhorší, odborníci doporučují „čůrání podle harmonogramu“. Návštěvy toalety v pravidelných, zhruba dvouhodinových intervalech během dne podle nich napomáhají k lepší komunikaci mezi mozkem a močovým měchýřem, čímž se obtíže mírní. Vhodné je každopádně s problémem potomka seznámit třídního učitele.

Vsaďte na pravidelnost a řád

Při nově objeveném či výrazně zhoršeném pomočování by měly být v první řadě vyloučeny některé tělesné stavy, které by mohly být příčinou potíží. Řeč je především o cukrovce, zánětech močových cest, onemocnění ledvin, vrozených vývojových vadách urogenitálního systému či neurologických chorobách. Pokud žádný z těchto stavů přítomen není, je na řadě úprava životosprávy a denních návyků. Doporučuje se především:

  • prevence zácpy v podobě konzumace hojného množství vlákniny (například syrového ovoce a zeleniny),
  • příjem dostatku tekutin během dne (dítě by nemělo zapomínat ve škole pít),
  • omezení nápojů před spaním,
  • návštěva toalety těsně před ulehnutím,
  • usínání a probouzení ve stejnou dobu.

Podpora i účast

Zcela zásadní je potomka ubezpečit, že jde o problém přechodný, který dříve či později pomine a kterým zdaleka netrpí samo. Pocit kontroly nad situací je možné u dítěte podpořit tak, že se bude účastnit vyplňování mikčního deníku. Do něj je třeba zapisovat informace o množství přijatých tekutin, frekvenci močení i o denních a nočních nehodách.

Pokud vaše dítě trápí pomočování, neváhejte se obrátit na odborníka. Zatímco někdy postačí doporučené změny denního režimu, jindy se touto cestou pomočování zkrotit nedaří. V takovém případě je namístě konzultace se specialistou – urologem či nefrologem. Ten navrhne vhodná vyšetření a efektivní léčbu, například pomocí léků na snížení produkce moči během noci. 

(veri)

Zdroj:
www.sciencedaily.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Pomočování dítěte jako varování – může za ním stát i sexuální zneužívání

Pomočování dítěte jako varování – může za ním stát i sexuální zneužívání

Pomočování a další urologické obtíže nejsou u dětí nikterak vzácným problémem. Mnohdy je příčina nasnadě. V některých případech však mohou být urologické obtíže varovným projevem sexuálního zneužívání. Jak častý je tento děsivý problém a co dělat při podezření na sexuální zneužívání dítěte?

Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Ve věku, kdy se již většina jeho vrstevníků nepomočuje, představuje počůrávání pro dítě vážný psychosociální a někdy i zdravotní problém. Pokud potíže přetrvávají ještě po pátých narozeninách, měli by rodiče začít jednat.

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.

Účinkuje desmopresin? Recenze napoví

Účinkuje desmopresin? Recenze napoví

Snažíte-li se řešit problém zvaný enuréza, určitě už jste slyšeli o různých metodách. Moderní medicína důsledně dbá na to, aby všechny užívané postupy měly prokázaný účinek. U noční enurézy je lékem s objektivně prokázaným účinkem desmopresin. Nabízíme pár ohlasů na tento lék.

Jak funguje náš močový systém?

Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?

Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává

Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává

Ještě v páté třídě na základní škole se Martin jednou až dvakrát týdně v noci počural. Odmítal proto jezdit na jakékoliv hromadné akce spojené s nočním přespáváním. Situace se postupně začala měnit až po návštěvě specialisty.