Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.


Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Tlak okolí

U malých dětí mívá okolí pro tento typ problémů pochopení, ne tak ale u těch starších. Můžete se setkat s odsuzujícími pohledy, ale i s jedovatými poznámkami. Budete muset řešit, jak se k celé situaci postavit, jakmile vaše dítě bude chtít jet na tábor nebo na školu v přírodě nebo bude chtít přespat u kamarádů. Budete řešit, jak uchránit dítě a jak se s pocity vzteku vyrovnat vy sami.

Tlak rodiny

Jelikož rodina nám většinou společně s přáteli bývá nejblíž, má také potřebu se k mnoha věcem vyjadřovat. Dávat nám rady a všemožné postupy, co máme vyzkoušet. Nebojí se také kritizovat, co jsme měli udělat lépe. Anebo nám objasnit, proč se naše dítě počůrává. Snadno si tak můžeme připadat jako ti nejvíc neschopní rodiče. A ve vztazích, v nichž by se nám mělo dostat podpory a pochopení, se tak cítíme jen ponížení a naštvaní.

Vlastní představy

Kromě tlaku okolí řešíte i vlastní představy o sobě samém. Jak jste si mysleli, že to rodičovství zvládnete lépe. Nebo jak je možné, že když jste si načetli tolik knížek, byli na tolika kurzech a seminářích, využili všechny rady, kdo vám co dal a co jste našli, tak nakonec nejste schopni motivovat vaše dítě, aby bylo v noci v suchu. Je důležité si uvědomit, že dítě žije vlastní život. Není to váš projekt. Někdy uděláte to nejlepší, co můžete, ale výsledek bude jiný, než jste čekali. Zaměřte se raději na to, jaký vztah s dítětem máte a jak se s vámi cítí a celou situaci zvládá. Věřit lékařům a případně vyzkoušet medikaci není selhání vaše ani dítěte.

Strach o budoucnost dítěte

Vyskytnout se může i strach z toho, jak se dítě začlení do kolektivu. Potěšit vás může, že v dospělosti se s enurézou potýká jen zhruba 1 % osob. Přesto se mohou vtírat myšlenky na to, co když půjde zrovna o vaše dítě. Jak se sebevědomě začlení do společnosti? Jak si najde partnera? Zbytečně nepředbíhejte. Vyzkoušet můžete dovednost tzv. mindfulness, která vás více vrátí do prožívání tady a teď. Případně může pomoct vědomí, že enuréza je řešitelná léky, a tím pádem nejde o nic nepřekonatelného. Pomoct vyzrát na tyto obavy může právě psychoterapie.

Komplikace pro chod celé rodiny

Noční pomočování dítěte se promítne do fungování rodiny. Zvlášť jestli máte dětí více a jsou spolu v pokojíku. Tam je pak namístě zvážit, jak upravit prostor, abyste zbytečně nezasahovali do spánku ostatních dětí. Při cestování přibalte dítěti s sebou nepromokavé prostěradlo. Pokud to jde, nebraňte se překlenout dané období medikací. Pak se nemusíte trápit kvůli tomu, že ostatní členy domácnosti omezujete. Tyto pocity by pak, a úplně zbytečně, dopadaly i na hlavu vašeho dítěte.

Jak řešit enurézu (nejen) s okolím

Většina rodičů, jejichž dítě se počůrává, často řeší, jak o problému komunikovat s okolím. Nejvhodnějším řešením je, když bude vaše dítě vědět, že je nemocné a s tím se pojí určitá omezení nebo i medikace. Ani vy se nenechte zviklat názory, že jde pouze o lenost. Vaše dítě se nachází „v první linii“ a musí si být vědomo toho, že za ním někdo stojí. Stejně tak se snažte vysvětlovat celou situaci i širší rodině.

Vhodné je to i u vedoucích táborů, učitelů na školách v přírodě, trenérů nebo rodičů, u nichž bude dítě přespávat. Pokud by došlo k nehodě, mohou pak informovat a poučit ostatní děti a předejít tak zesměšňování vašeho syna nebo dcery. S případnými poznámkami a nemístnými pohledy bohužel neuděláte nic. Některým rodičům nejlépe funguje tyto projevy přehlížet, jiným zase celou situaci objasnit. Mnoho posměváčků se pak chytne za nos a třeba se i omluví.

Vyrovnávat se s vlastními pocity selhání je mnohem horší. Někomu pomůže sport nebo meditace. Velmi vhodná je také psychoterapie. Ta vám pomůže objasnit vaše pohnutky, zapracujete na vlastním sebevědomí, dodá vám sílu čelit problémům dál a být nejenom vyrovnanější, ale také i nadále oporou pro vaše dítě. Na rozdíl od předchozích funkčních metod řešení jde terapie do hloubky, a tím pádem může být i účinnější. 

(rhl)

Zdroje:

CZ-nonP-2200001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií

Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií

Noční polyurie neboli nykturie je odborný název pro nadměrné noční močení. Během spánku tělo obvykle produkuje menší množství moči, ale zato více koncentrované. Tak vydržíme v noci spát 6–8 hodin, aniž bychom museli jít na toaletu. Co když ale tento model nefunguje?

S řešením nočního pomočování mohou pomoci různí specialisté

S řešením nočního pomočování mohou pomoci různí specialisté

Noční pomočování je velmi častým problémem, který trápí miliony dětí po celém světě. Únik moči během spánku má však celou řadu různých příčin, od čehož se odvíjí i příslušná léčba. Na terapii se tak může podílet široký lékařský tým.

První školní den jako spouštěč pomočování

První školní den jako spouštěč pomočování

Opětovné zasednutí do lavic po dvou měsících prázdnin nebývá pro většinu školáků zrovna nejpříjemnější záležitostí. U některých z nich může stres prvních dní před tabulí způsobit častější „mokré nehody“.

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Noční pomočování neboli noční enuréza bývá u dětí do pěti let zcela běžnou záležitostí. Jde o přirozený vývojový projev dozrávání močové a nervové soustavy. Pokud se však noční „nehody“ objevují u starších dětí, je na čase začít pátrat po jiných příčinách.

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Enuréza je problém, ovšem ne tak závažný, aby si kvůli němu dítě i rodiče nemohli užívat spousty krásných věcí v životě, říká psycholožka Mgr. et. Mgr. Pavla Koucká. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak se vyrovnat s posměváčky, jak zvládat probdělé noci i jak podpořit dítě, aby svůj problém nebralo jako důvod k méněcennosti.

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.