Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?


Když režimová opatření nepomůžou…
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Léky nejsou první volbou

Léčba pomočování je komplexní a komplikovanou záležitostí. Podstatné je snažit se zjistit příčinu a tu následně odstranit. Jedině tak můžete svému dítěti pomoct problém vyřešit. Na léčbě by se měla podílet nejenom rodina, dítě a pediatr, ale i další odborníci. Vhodní mohou být např. dětští psychologové, kteří pomohou dětem celou záležitost vstřebat a cítit se i nadále sebevědomě. Důležitým faktorem v léčbě jsou režimová opatření. Měli byste se zaměřit na spánkovou hygienu a svědomitě vyplňovat pitnou i mikční kartu. Na základě vyplněných dat pak můžete s lékařem lépe debatovat o dalším postupu léčby.

Jestliže režimová opatření nezabírají a skutečně jste v jejich plnění byli důslední, bude vám doporučena farmakoterapie. Je důležité si uvědomit, že nejde o první volbu v léčbě pomočování. Žádný lékař se nebude primárně snažit do vašeho dítka léky „nacpat“. Dodržování režimových opatření je hlavním krokem k řešení problému. Pokud ale i přes ně bude efekt léčby nulový nebo nízký, je nasnadě zvážit, jestli by léky nebyly dalším vhodným podpůrným pilířem v řešení celé situace. Nezapomeňte, že i po tom, co budou vašemu dítěti léky předepsány, musí nadále dodržovat všechna režimová opatření jako dosud. Samotné léky problém s pomočováním nevyřeší.

Jak to funguje?

Děti, které se počurávají, mají sníženou produkci vazopresinu. Jedná se o hormon, který je zodpovědný za snižování množství moče. Dochází tak vlastně k zahušťování moče. Jestliže tvorba vazopresinu není postačující, moč se nemůže dostatečně zahustit, a dítě tak tvoří moči až příliš. Kromě toho děti trpící pomočováním mají nedozrálou nervovou soustavu. To znamená, že jejich tělo tvoří hodně moče, ale jejich močový měchýř není schopný ve spánku zaznamenat signály, že už je naplněn. A to je důvodem, proč se dítě nakonec počurá.

Léky, které vám lékař doporučí, fungují právě na principu vazopresinu. Jelikož dětské tělo není schopno tohoto hormonu zatím vytvořit dostatek, musí mu být dodán zvnějšku. Léky se užívají před spaním, aby se moči netvořilo tolik, a nedošlo tak k pomočení.

Je možná i krátkodobá léčba

Ačkoliv někteří rodiče budou jásat, že konečně je tu něco, co jejich dětem pomůže překonat stud, jiní mohou být zdrženlivější. Výhodou těchto léků je, že je dítě nemusí užívat dlouhodobě, a tak je lze nasadit třeba před odjezdem na tábor. To by mohli ocenit právě ti z vás, kteří jednak chtějí své dítě chránit před posměšky okolí, ale zároveň nejsou lékům plně nakloněni. Léčebná kúra by měla trvat maximálně tři měsíce, po nichž následuje období, kdy se vyhodnotí stav dítěte bez léčby a rozhodne se o dalším postupu.

 

(rhl)

Zdroje:

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Být dítěti oporou může být někdy složité. Jak rozptýlit jeho obavy, pomoct mu postavit se posměškům spolužáků a na co nezapomenout?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.

Z veselého školáka hromádka neštěstí

Z veselého školáka hromádka neštěstí

Radostné dítě se vám mění před očima a odmítá chodit do školy? Nezavírejte před tím oči a situaci řešte.

Suchá postel není sen. Máme tipy, jak to s dětmi natrénovat

Suchá postel není sen. Máme tipy, jak to s dětmi natrénovat

Noční pomočování trápí 20 % pětiletých dětí. Jsou mezi nimi i ty, které přes den moč bez problémů udrží. Známe několik způsobů, jak s mokrými nocemi skoncovat. Hlavně pamatujte, že tyto obtíže musíte s dětmi řešit citlivě a zároveň systematicky.

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Mnoho rodičů se mylně domnívá, že by jejich chlapec či holčička měli již při nástupu do školky ovládat svůj močový měchýř a neměli se během spánku počůrávat. I přesto, že se to mnoha dětem v tomto věku daří, není výjimkou, že jiní potřebují pleny do pěti či sedmi let. Jak těmto dětem pomoci a situaci zlepšit?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.