Může být obezita příčinou počůrávání u dětí a adolescentů?

Obezitou trpí celosvětově asi 18 % dětí ve věku 6 až 11 let, obdobná čísla platí i pro Českou republiku. Děti s nadměrnou tělesnou hmotností mají zvýšené riziko rozvoje závažných zdravotních komplikací, kterými mohou být cukrovka 2. typu, srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak či obstrukční spánková apnoe. Jak souvisí obezita s noční enurézou, tedy poruchou vyprazdňování moči u dětí starších 5 let?


Může být obezita příčinou počůrávání u dětí a adolescentů?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nepodceňujte chrápání

Z průzkumů vyplývá, že až 50 % obézních dětí školního věku trpí obstrukční spánkovou apnoí. Jedná se o závažný stav charakterizovaný epizodami neprůchodnosti horních cest dýchacích v důsledku tukových usazenin v této oblasti. Spánek bývá doprovázen hlasitým chrápáním střídajícím se s krátkými dýchacími pauzami. Zástavy dechu vedou k nedostatečnému okysličení orgánů, neklidnému a nedostatečnému spánku, únavě, poruchám paměti a pozornosti. V horším případě může docházet i k poruchám srdečního rytmu a k rozvoji srdečně-cévních onemocnění. Obstrukční spánková apnoe bývá často doprovázená také noční polyurií neboli zvýšenou produkcí moči během spánku, což se u dětí projeví většinou nočním pomočováním.

Obézní děti mají zvýšené riziko pomočování

Čínská studie z roku 2019 dokládá, že riziko nočního pomočování je u obézních dětí až 1,36krát vyšší než u vrstevníků s normální tělesnou váhou. Toto riziko se dále zvyšuje, pokud navíc obézní děti během noci chrápou, s čímž patrně souvisí výskyt obstrukční spánkové apnoe. Přesný důvod nočního pomočování dětí trpících spánkovou obstrukční apnoí není zcela znám, ale pravděpodobně se na tom podílí více faktorů. Předpokládá se, že velikou roli hraje nedostatečné prokrvení kůry mozkové, vlivem čehož dochází k obtížnějšímu probuzení navzdory naplněnému močovému měchýři. Nižší množství kyslíku v mozku by také mohlo způsobovat změny hladiny antidiuretického hormonu, který se podílí na vylučování moči. V neposlední řadě by také z důvodu nižšího okysličení centrální nervové soustavy mohla být zhoršená komunikace mezi mozkem a močovým měchýřem.

Další potíže, které mohou vést k počůrávání

Studie se také zabývala souvislostí mezi obezitou, pomočováním a ADHD neboli hyperaktivním syndromem s poruchou pozornosti. ADHD je všeobecně považován za rizikový faktor pro vznik obezity, protože děti s touto poruchou mívají problém s nadměrným příjmem stravy v důsledku zvýšené chuti k jídlu. Navíc u dětí s ADHD dochází často k opožděnému zrání centrálního nervového systému, což pravděpodobně souvisí s častějším výskytem nočního pomočování.

Obezita je rizikovým faktorem pro rozvoj cukrovky 2. typu. Ačkoliv je toto onemocnění typické pro dospělou populaci, v posledních letech dochází k nárůstu případů cukrovky i mezi adolescenty. Onemocnění se mimo jiné projevuje žízní a zvýšeným výdejem moči a někdy také opětovným pomočováním po předchozím suchém intervalu.

U obézních dětí se noční pomočování objevuje mnohem častěji než u vrstevníků s normální tělesnou hmotností. Pomočování bývá v těchto případech často pouze doprovodným příznakem jiného, vážnějšího onemocnění, jakým může být cukrovka či spánková apnoe. I proto by každé dítě starší 5 let mělo být vyšetřeno pediatrem, aby se tyto možné příčiny vyloučily.

(mraf)

Zdroje:

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2015/03/03.pdf

https://www.nature.com/articles/s41598-019-44532-5

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6837595/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Učení dětí k samostatnému zvládání toalety se v jednotlivých částech světa liší. Jak k „odplenkování“ přistupují v Keni, Vietnamu, Turecku či v USA?

Odborníci radí: Za noční pomočování dítě netrestejte!

Odborníci radí: Za noční pomočování dítě netrestejte!

Někteří rodiče ve snaze vyřešit problém s nočním pomočováním přistupují u dětí k různým trestům. Vědci ale nyní prokázali, že jakákoliv odplata, ať už slovní, či fyzická, situaci jen zhoršuje.

Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí

Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí

Dostupné studie potvrzují souvislost mezi nočním pomočováním (enurézou) dětí a spánkovými poruchami. Různé poruchy spánku přitom postihují až 30 % dětí a dospívajících, jedná se proto o nezanedbatelný zdravotní problém, na který je v případě nočního počurávání nutné myslet.

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Promočená postel a nešťastné dítě. To je obrázek známý mnoha rodinám. Pomočování neboli enuréza je častým, ale naštěstí spíše přechodným stavem. Pokud zmizí do 5. roku věku potomka, většinou se nejedná o závažný problém. Které děti mohou být vznikem enurézy ohroženy a proč?

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Enuréza je častý zdravotní problém, který veřejnost běžně podceňuje a zlehčuje. Rodiče spoléhají na to, že pomočování u jejich dětí samo vymizí, v horším případě děti trestají. Přitom jde o nemoc jako každou jinou, kterou lze navíc účinně a bezpečně léčit. Zvýšit povědomí o tomto problému by měl Světový den pomočování. Letos připadá na 17. října.

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Primární noční enuréza (prvotní pomočování) je vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Samovolný únik moči během spánku přesto dokáže napáchat značné škody na rozvíjející se psychice dítěte. O jak častý jev se jedná a které děti jsou v ohrožení?