Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.


Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Obstruktivní spánková apnoe (zástava dýchání) je onemocnění, jehož riziko výskytu se zvyšuje s věkem. Nebezpečí pro ženy po přechodu je například 10× vyšší než před menopauzou. Tento syndrom zahrnuje opakované zástavy dechu (tzv. apnoické pauzy) během spánku. To vede k častému probouzení, poruchám odpočinku, k poklesu hladiny kyslíku v krvi a také k nykturii. Mezi další příznaky syndromu spánkové apnoe patří:

  • chrápání,
  • nadměrná denní únava a nespavost,
  • dušnost během spánku,
  • sucho v ústech,
  • bušení srdce,
  • pálení žáhy,
  • noční pocení,
  • ranní bolesti hlavy,
  • poruchy soustředění a nálady.

Může za to hormon 

Mnoho pacientů tvrdí, že v noci vstávají na močení proto, že jsou již vzhůru, protože močový měchýř se jim zdá být naplněn. Oni si pak nejsou jistí, zda by s tímto pocitem byli schopni usnout. Příčinou však, jak již bylo zmíněno, může být syndrom spánkové apnoe. Jak ale tento problém souvisí s plným močovým měchýřem? Lidské tělo během spánku za normálních okolností produkuje antidiuretický hormon (ADH). Ten zvyšuje vstřebávání vody a snižuje produkci moče, čímž brání nočnímu buzení k vykonání potřeby. Výzkumy ukazují následující:

  • Při syndromu spánkové apnoe se mění uvolňování antidiuretického hormonu.
  • Závažná spánková apnoe může vést ke zvýšení tlaku v plicním krevním oběhu a k pravostrannému srdečnímu selhání.
  • Reakcí těla na tento stav je snížení produkce ADH. To způsobuje vyšší tvorbu moči, rychlejší naplnění močového měchýře a následné nucení na močení, které pacienty v noci probouzí.

Řešte poruchu spánku!

Pokud je syndrom spánkové apnoe správně léčen, a to nejčastěji použitím neinvazivního ventilačního režimu typu CPAP, nykturie zpravidla mizí. Tento podpůrný ventilační režim zajišťuje kontinuální průtok kyslíku pomocí obličejové masky s pomocí tlaku, který udržuje průchodné dýchací cesty. Brání tak apnoickým pauzám. Ukazuje se, že se pak méně často budí jak ženy, tak muži a zlepšuje se u nich kvalita spánku. Pokud ale máte pocit, že váš problém tkví v něčem jiném, než je syndrom spánkové apnoe (například v nadměrném přísunu tekutin či ve zvětšené prostatě), CPAP nejspíš nepomůže.

Nezavrhujte možnost spánkové apnoe jako příčiny nykturie bez podrobného vyšetření. Zejména tehdy, pozorujete-li u sebe některé z výše uvedených příznaků. Raději se poraďte s lékařem.

(cean)

Zdroj:

www.huffingtonpost.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

Pokud se vaše dítě pomočuje, přespávání v cizím prostředí bývá problematické. Nabízíme několik tipů, jak potomka poslat na letní tábor bez větších obav. Stačí jen správná příprava a vše může proběhnout beze strachu a studu.

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Noční pomočování neboli noční enuréza bývá u dětí do pěti let zcela běžnou záležitostí. Jde o přirozený vývojový projev dozrávání močové a nervové soustavy. Pokud se však noční „nehody“ objevují u starších dětí, je na čase začít pátrat po jiných příčinách.

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Pokud vašeho potomka trápí enuréza, možná uvažujete o tom, nehraje-li v tomto problému roli i jeho stravování. Napovíme, jak a čím se životospráva na enuréze opravdu podílí.

Příčinou inkontinence mohou být léky

Příčinou inkontinence mohou být léky

Trpíte nekontrolovaným únikem moči nebo se v tomto směru vaše problémy zhoršují? Je možné, že za to mohou některé z přípravků, které pravidelně berete. Poraďte se s lékařem.