Sekundární noční pomočování: stres, nebo nemoc?

Sekundární noční enuréza vzniká v případě, že dítě mělo suchý interval delší než 6 měsíců a poté u něj došlo k návratu nočního pomočování. Příčinou těchto obtíží bývá často stres spojený s nepříjemnou životní událostí. Na vině však mohou být i více či méně závažná tělesná onemocnění.


Sekundární noční pomočování: stres, nebo nemoc?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příčin tohoto typu pomočování může být více. 

  • Jak už bylo v úvodu zmíněno, za sekundárním nočním pomočováním se velmi často skrývá duševní stres. Rozvod rodičů, domácí hádky, stěhování se do jiného města, narození sourozence, nástup do školního zařízení, či dokonce fyzické nebo psychické týrání. Tyto a další významné události v životě dítěte mohou nepříznivě ovlivnit jeho emocionální rozpoložení. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že čím později sekundární noční pomočování nastoupí, tím pravděpodobnější je psychická příčina obtíží.
  • Pokud se u dítěte objeví noční i denní pomočování, je třeba pátrat po nemocech vylučovacího traktu. Nejčastěji se jedná o infekci nebo překážku v močových cestách.
  • Také různé choroby postihující nervovou a svalovou tkáň mohou být příčinou nočních vlhkých nehod.
  • V neposlední řadě se takto projevuje i cukrovka I. typu, jejíž nástup je typický právě v dětském věku. Pro cukrovku jsou kromě nočního pomočování a nadměrného močení typické příznaky v podobě pocitu žízně, suchosti kůže a sliznic a typického zápachu z úst, který připomíná přezrálá jablka.

Návštěva lékaře je nutná

Sekundární noční enuréza oproti primárnímu pomočování většinou značí závažnější problém, ať už psychický, nebo fyzický. Pokud se dítě znovu začne pomočovat poté, co již nejméně 6 měsíců zůstávalo v noci suché, je vhodné navštívit dětského lékaře. Odborník pomocí nezbytných vyšetření odhalí pravděpodobnou příčinu, na jejímž podkladě rozhodne o příslušné léčbě. Infekce močových cest vyřeší pediatr, překážky v močových cestách a další choroby vylučovacího traktu však spadají do rukou dětského urologa. Také různá jiná onemocnění spadají do kompetence příslušných specialistů.

Psychoterapie aneb léčba duše

Neméně důležitou roli v terapii sekundární noční enurézy hrají i psychoterapeuti a dětští psychiatři. Cílem psychoterapie je nalezení a řešení situace, která se stala spouštěčem nočního pomočování. V léčbě se uplatňuje především hypnóza nebo různé relaxační techniky. I zde však hrají nejdůležitější úlohu samotní rodiče. Rodinní příslušníci by se měli chovat klidně, chválit dítě za každý úspěch a podporovat jej za vše pozitivní. Dítě nesmí být v žádném případě trestáno za únik moči během spánku. Takový postoj totiž obtíže v drtivé většině případů výrazně zhoršuje.

(holi)

Zdroje:
www.webmd.com
www.kidney.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 4
Čtěte dále
Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Malé děti se počurávají běžně. Pokud to ale trvá i po pátém roce věku a děje se tak pravidelně během noci, rodiče by měli zpozornět. A nejen to – měli by se včas poradit s lékařem.  

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční enuréza označuje mimovolný únik celého objemu močového měchýře ve spánku. Potíže primárního nočního pomočování se týkají zejména dětí, mohou ale přetrvávat až do dospělosti. Dokdy lze tento problém brát jako nezávažný a kdy už je nutné vyhledat odborníka?

Za počůrávání někdy může zácpa

Za počůrávání někdy může zácpa

U části dětí, které trpí nočním pomočováním, je příčinou potíží zácpa. Režimová opatření nebo léčba zácpy pomocí projímadel tak mohou přinést zásadní zlepšení. Jak to spolu může souviset?

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Mnoho rodičů se mylně domnívá, že by jejich chlapec či holčička měli již při nástupu do školky ovládat svůj močový měchýř a neměli se během spánku počůrávat. I přesto, že se to mnoha dětem v tomto věku daří, není výjimkou, že jiní potřebují pleny do pěti či sedmi let. Jak těmto dětem pomoci a situaci zlepšit?

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Na preventivní prohlídce u praktického dětského lékaře v sedmi letech dívčina maminka uvedla, že se její dcera zhruba třikrát až čtyřikrát týdně v noci pomočuje. Problémy se zhoršují, když je dívka nemocná, unavená či ve stresu. Bez plen přes den je přitom od dvou a půl roku věku. Rodiče dříve obtíže neřešili, protože nevěřili, že nějaké řešení existuje. Také se za dceřiny nehody trochu styděli.

Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Ve věku, kdy se již většina jeho vrstevníků nepomočuje, představuje počůrávání pro dítě vážný psychosociální a někdy i zdravotní problém. Pokud potíže přetrvávají ještě po pátých narozeninách, měli by rodiče začít jednat.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image