Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Malé děti se počurávají běžně. Pokud to ale trvá i po pátém roce věku a děje se tak pravidelně během noci, rodiče by měli zpozornět. A nejen to – měli by se včas poradit s lékařem.  


Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Světový týden pomočování letos připadá na 3. - 9. června 2024. Každoročně se tato akce snaží seznámit veřejnost nejen se všemi aspekty týkajícími se tohoto problému, ale upozorňuje i na potíže, které může noční pomočování způsobovat dítěti i celé rodině. Přitom to není nic, za co by se měl dotyčný chlapec či dívka stydět. Naopak je třeba o trápení s pomočováním mluvit a aktivně věc řešit. Tento problém je totiž v populaci daleko častější, než si mnozí myslí.

Enuréza postihuje děti i dospělé

Schopnost kontrolovat vylučování moči se u člověka vyvíjí postupně, u někoho se stabilizuje dříve, u někoho později. Občas však z různých důvodů pomočování přetrvává. Netýká se to pouze nejmenší populace, kde přibližně 15 až 20 % pětiletých dětí nedokáže udržet moč během noci. Tzv. primární noční enuréza neboli nekontrolovatelný únik moči během spánku postihuje až 10 % sedmiletých dětí, a nevyhýbá se dokonce ani dospělým.

Na vině jsou i geny

Důvody nočního pomočování jsou různé. Liší se také u dospělých a u dětí. Děti se v noci nejčastěji pomočují kvůli snížené kapacitě močového měchýře, kvůli nadměrné produkci moči během noci nebo proto, že se obtížně probouzejí. Předpokládá se, že zde hraje významnou roli i genetika. Pokud s nočním počůráváním měli potíže oba rodiče, má jejich dítě 77% pravděpodobnost, že se u něj projeví tentýž problém.

Poraďte se s lékařem!

Letošní Světový den pomočování zdůrazňuje, že je důležité probrat noční pomočování s lékařem. Není vhodné čekat a doufat, že problém sám odezní. Řešit potíže s lékařem je zásadní nejen pro fyzické a psychické zdraví dítěte, ale i pro klid v rodině. Lékař může dítěti (rodině) doporučit zaznamenávat si příjem tekutin a vylučování moči včetně jejích úniků prostřednictvím pitného a mikčního deníku. Může také jako zdroj potíží odhalit případnou nemoc (například infekci močových cest). Diskuse s odborníkem je důležitá i pro rodiče. Vysvětlí jim, jak mají ke svému dítěti přistupovat, co a kdy má jíst a pít, jak správně nastolit jeho denní režim.

Rady lékaře, jak pomočování řešit, mohou dítěti i rodičům vrátit emoční pohodu a eliminovat stres. Pětileté či starší děti by neměly kvůli svým potížím trpět a omezovat své aktivity. Řešení, jak problémy překonat, existují. Nejlepší je začít právě návštěvou nebo diskusí s lékařem.

Vše o nočním pomočování, rady, jak se s lékařem poradit online, respektive na koho se konkrétně obrátit, lze nalézt na stránkách, https://www.nocvsuchu.cz/.

(hno)

Zdroj:

https://www.nocvsuchu.cz/

https://www.worldbedwettingday.com/

CZ-URO-2400002

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Naučit se zcela ovládat svůj močový měchýř, to chce čas. Některým dětem to jde rychle, jiné potřebují více trpělivosti. Zkušení profesionálové, kteří s dětmi pracují, tohle vědí. Není proto nutné ochudit v tomto směru pomalejšího potomka o zábavu s vrstevníky.

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.

Naše dítě se počůrává. Jak reagovat a jak naopak ne?

Naše dítě se počůrává. Jak reagovat a jak naopak ne?

Pomočování po 4. roce věku, hlavně v noci, se odborně nazývá enuréza. Tento problém trápí mnoho dětí i jejich rodičů. Někteří možná ani nevědí, jak „mokré noci“ s potomky řešit. Poradíme!

Hlavně žádná legrace aneb když moč uniká při smíchu

Hlavně žádná legrace aneb když moč uniká při smíchu

Enuresis risoria může znít jako nějaké zaklínadlo z Harryho Pottera. Ve skutečnosti jde o diagnózu, která trápí skoro 10 % mladistvých dívek. Problém spočívá v nekontrolovaných únicích moči v důsledku silného smíchu. Kdy je vhodné navštívit lékaře? A existuje vlastně účinná pomoc?

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pokud dítě trápí noční pomočování, jehož příčinou nejsou žádné zdravotní problémy, může být viníkem strach. Konkrétně ze tmy. Rodiče často zapomínají na obavy, které mohou jejich potomka sužovat, má-li se uprostřed noci vydat sám na toaletu. Co situaci zlepší?

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Zatímco přes den si vaše dítě pomalu zvyká na nový školní rozvrh, během noci u něj může zcela nečekaně dojít k úniku moči. Změna v režimu aktivit dítěte v kombinaci se stresem z nového prostředí totiž může posloužit jako spouštěč pro vznik nebo obnovení problémů s nočním pomočování.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image