Světový den pomočování 2021: Nezůstávejte s problémem sami!

Malé děti se počurávají běžně. Pokud to ale trvá i po pátém roce věku a děje se tak pravidelně během noci, rodiče by měli zpozornět. A nejen to – měli by se včas poradit s lékařem.  


Světový den pomočování 2021: Nezůstávejte s problémem sami!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Světový den pomočování letos připadá na 25. května. Každoročně se tato akce snaží seznámit veřejnost nejen se všemi aspekty týkajícími se tohoto problému, ale upozorňuje i na potíže, které může noční pomočování způsobovat dítěti i celé rodině. Přitom to není nic, za co by se měl dotyčný chlapec či dívka stydět. Naopak je třeba o trápení s pomočováním mluvit a aktivně věc řešit. Tento problém je totiž v populaci daleko častější, než si mnozí myslí.

Enuréza postihuje děti i dospělé

Schopnost kontrolovat vylučování moči se u člověka vyvíjí postupně, u někoho se stabilizuje dříve, u někoho později. Občas však z různých důvodů pomočování přetrvává. Netýká se to pouze nejmenší populace, kde přibližně 15 až 20 % pětiletých dětí nedokáže udržet moč během noci. Tzv. primární noční enuréza neboli nekontrolovatelný únik moči během spánku postihuje až 10 % sedmiletých dětí, a nevyhýbá se dokonce ani dospělým.

Na vině jsou i geny

Důvody nočního pomočování jsou různé. Liší se také u dospělých a u dětí. Děti se v noci nejčastěji pomočují kvůli snížené kapacitě močového měchýře, kvůli nadměrné produkci moči během noci nebo proto, že se obtížně probouzejí. Předpokládá se, že zde hraje významnou roli i genetika. Pokud s nočním počůráváním měli potíže oba rodiče, má jejich dítě 77% pravděpodobnost, že se u něj projeví tentýž problém.

Poraďte se s lékařem!

Letošní Světový den pomočování zdůrazňuje, že je důležité probrat noční pomočování s lékařem. Není vhodné čekat a doufat, že problém sám odezní. Řešit potíže s lékařem je zásadní nejen pro fyzické a psychické zdraví dítěte, ale i pro klid v rodině. Lékař může dítěti (rodině) doporučit zaznamenávat si příjem tekutin a vylučování moči včetně jejích úniků prostřednictvím pitného a mikčního deníku. Může také jako zdroj potíží odhalit případnou nemoc (například infekci močových cest). Diskuse s odborníkem je důležitá i pro rodiče. Vysvětlí jim, jak mají ke svému dítěti přistupovat, co a kdy má jíst a pít, jak správně nastolit jeho denní režim.

Rady lékaře, jak pomočování řešit, mohou dítěti i rodičům vrátit emoční pohodu a eliminovat stres. Pětileté či starší děti by neměly kvůli svým potížím trpět a omezovat své aktivity. Řešení, jak problémy překonat, existují. Nejlepší je začít právě návštěvou nebo diskusí s lékařem.

Vše o nočním pomočování, rady, jak se s lékařem poradit online, respektive na koho se konkrétně obrátit, lze nalézt na stránkách, https://www.nocvsuchu.cz/.

(hno)

Zdroj:

https://www.nocvsuchu.cz/

https://www.worldbedwettingday.com/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.

Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Dětské neduhy a bolístky dokážou rodiče pěkně potrápit. A co teprve když dítě onemocní. Jenže není nemoc jako nemoc. K nočnímu počurávání se většinová společnost staví jako k neschopnosti, takže se není co divit, že se rodiče stresují, jak takovou situaci utajit před okolím. Je více než zřejmé, že chtějí dítě ušetřit posměchu. Ale kromě toho je trápí také plno dalších otázek. Jaké jsou ty nejčastější?

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční enuréza označuje mimovolný únik celého objemu močového měchýře ve spánku. Potíže primárního nočního pomočování se týkají zejména dětí, mohou ale přetrvávat až do dospělosti. Dokdy lze tento problém brát jako nezávažný a kdy už je nutné vyhledat odborníka?