Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Enuréza je častý zdravotní problém, který veřejnost běžně podceňuje a zlehčuje. Rodiče spoléhají na to, že pomočování u jejich dětí samo vymizí, v horším případě děti trestají. Přitom jde o nemoc jako každou jinou, kterou lze navíc účinně a bezpečně léčit. Zvýšit povědomí o tomto problému by měl Světový den pomočování. Letos připadá na 17. října.


Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Enurézou trpí 15 % pětiletých a 5–10 % sedmiletých dětí a dle některých studií až u 2 % jedinců přetrvává do dospělosti. Ve většině případů není tato nemoc psychického původu, ale způsobuje ji:

  • nadměrná tvorba moči během noci,
  • menší objem močového měchýře,
  • ztížená budicí reakce.

Noční pomočování může ale velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte. To pak hůře zvládá běžné denní činnosti, těžko se prosazuje v dětském kolektivu a je ochuzeno o příjemné společenské aktivity, jako je přespávání u kamarádů nebo školní výlety.

Léčba existuje

Téměř polovina rodičů pětiletých nebo starších dětí, které se v noci pomočují, nevyhledá lékařskou pomoc. Domnívají se totiž, že z toho jejich potomek vyroste. To ale není pravidlem – pokud se enuréza neléčí, nemusí sama vymizet. K přehlížení nemoci přitom není důvod, existuje totiž dostupná, účinná a bezpečná léčba. Lékařka Hana Flögelová z nefrologické ambulance Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci říká: „Díky správné diagnóze a úspěšné léčbě pomočování můžeme dítě zbavit velké zátěže. Zvýšíme mu sebevědomí a podpoříme jeho denní aktivity, což se v neposlední řadě promítne i do školních výsledků.“

Čas jednat!

Mezinárodní společnost pro dětskou kontinenci a Evropská společnost pro dětskou urologii (ESPU) oznámily, že na 26. kongresu ESPU v Praze bude vyhlášen Světový den nočního pomočování. Sloganem roku 2015 se stala výzva „Je čas jednat“, protože v oblasti diagnostiky a léčby dětí s tímto častým zdravotním problémem lze udělat více. Světový den nočního pomočování letos připadne na 17. října, ovšem od roku 2016 se bude připomínat v květnu.

Vše podstatné na dosah ruky

Každá země účastnící se této aktivity (a jde o více než 60 států světa) má své prostředky, jak dětem s enurézou pomoci. Podrobné informace o tomto pro mnohé palčivém tématu lze najít především na stránkách http://www.worldbedwettingday.com/ nebo Facebooku https://www.facebook.com/WorldBedwettingDay/.

Světový den nočního pomočování je výbornou příležitostí, jak zvýšit povědomí o tomto problému, aby se dětem i rodinám dostalo potřebné péče. Mohou se dozvědět mimo jiné:  

  • od jakého věku se noční pomočování považuje za patologické,
  • jaká režimová opatření mohou vyzkoušet rodiče sami a kdy je třeba obrátit se na praktického dětského lékaře,
  • jak odlišit děti s jednoduchým nočním pomočováním od jedinců s denními příznaky dysfunkce močového měchýře.

Seznam referenčních center (dětské nefrologické ambulance) s telefonními kontakty najdete na www.nocvsuchu.cz/referencni-centra.

(hel)

Zdroje: 
www.facebook.com
www.worldbedwettingday.com
https://plus.google.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Naučit se zcela ovládat svůj močový měchýř, to chce čas. Některým dětem to jde rychle, jiné potřebují více trpělivosti. Zkušení profesionálové, kteří s dětmi pracují, tohle vědí. Není proto nutné ochudit v tomto směru pomalejšího potomka o zábavu s vrstevníky.

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU na téma noční pomočování dětí v pořadu Sama doma můžete zhlédnout zde.

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Většina z nás si noční pomočování spojuje pouze s malými dětmi, které ještě nejsou školou povinné. Ve skutečnosti ovšem není tento nepříjemný problém věkově omezen. Podle studií se týká až 3 % dospívajících a až 2 % dospělých. Zároveň existují předpoklady, že výsledné číslo bude ještě větší, protože velká část lidí se o potížích stydí mluvit.

Šest tipů, aby dítě zvládlo noc mimo domov v suchu

Šest tipů, aby dítě zvládlo noc mimo domov v suchu

Pomočování čili enuréza je problém, který se týká téměř každého pátého dítěte. Doma bývá nepříjemné, ale co teprve tehdy, když chce dítě přespat u kamaráda? Můžete mu jako rodič pomoci?

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.