Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Maminka pětiletého Vojty se obrátila na dětského lékaře, syn se totiž opětovně začal v noci pomočovat. Rodiče tím byli zaskočení, již zhruba rok totiž podobnou příhodu v noci neměl. Vojtu čekala série různých vyšetření a rodina také začala podrobně vyplňovat pitný a mikční deník.


Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

U pětiletého Vojty přestalo příležitostné noční pomočování zhruba ve 4 letech věku. Nyní, o rok později, se obtíže vrátily. V posledních týdnech se s tímto problémem potýkal téměř každou noc. Vojtovu maminku to znepokojilo, a proto se synem navštívila dětského lékaře.

Pomočování přišlo po klidovém období

Vzhledem k tomu, že se Vojtovy problémy objevily po tzv. suchém intervalu, který trval více než 6 měsíců, pediatr označil potíže za sekundární enurézu. V ordinaci pacienta prohlédl a jeho moč odeslal na laboratorní vyšetření. Také chlapce poslal na ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře a mamince předal formulář, tzv. pitný a mikční deník. Jejím úkolem bylo několik dní zapisovat, kolik tekutin a v jakou denní dobu Vojta vypije a kolik moči vyloučí.

Vyšetření dopadla dobře, problém byl jinde

Nález při vyšetření moči byl v normě a v pořádku bylo také ultrazvukové vyšetření. Vojta netrpěl žádným chronickým onemocněním, které by mohlo mít vliv na pomočování. Ani neužíval žádné léky, které mohou s výskytem enurézy souviset. Při kontrole pitného a mikčního deníku ale pediatr zjistil, že Vojta každý večer před spaním pije větší množství tekutin. Při rozhovoru s maminkou se dozvěděl, že chlapec kvůli vysokým letním teplotám skutečně několik týdnů pil více čaje a vody než obvykle. Problém byl zejména v tom, že pitný režim doháněl v odpoledních a večerních hodinách, když se vrátil domů po celodenním programu.

Jak zlepšit pitný režim 

Lékař doporučil, aby došlo k úpravě pitného režimu, především k omezení příjmu tekutin před spaním. Vzhledem k tomu, že všechna základní vyšetření byla u chlapce v pořádku, prozatím nebylo třeba přijímat jiná opatření či předepisovat léky. Teprve pokud úprava režimu nepřinese kýžené výsledky a chlapcův stav se nezlepší, bude nutné dál pátrat po možných příčinách nočních příhod.

Léčba enurézy vyžaduje motivaci všech zúčastněných, což u dětí mladších 7 let bývá někdy problém. Úprava režimu patří mezi základní opatření. Dítě by mělo pít zejména v ranních a dopoledních hodinách a po 18. hodině konzumaci tekutin výrazně omezit. Důležitý je také spánkový režim, do postele jít bezprostředně po návštěvě toalety. Také je vhodné dítě odměnit za každou suchou noc. Pokud rodiče zjistí, kdy konkrétně se dítě v noci počůrává, lze jej před touto noční dobou jednou za noc budit budíkem. Obecně se udává, že efekt režimových opatření bývá zhruba 20 %. 

 

(pak)

Zdroj: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
UROlogické kroky ke zdraví na pražské Ladronce

UROlogické kroky ke zdraví na pražské Ladronce

V pátek 28. září si můžete užít jedinečné zábavně-osvětové odpoledne nazvané UROlogické kroky ke zdraví. Na své si přijdou všichni návštěvníci bez rozdílu věku.

Pomočování dítěte jako varování – může za ním stát i sexuální zneužívání

Pomočování dítěte jako varování – může za ním stát i sexuální zneužívání

Pomočování a další urologické obtíže nejsou u dětí nikterak vzácným problémem. Mnohdy je příčina nasnadě. V některých případech však mohou být urologické obtíže varovným projevem sexuálního zneužívání. Jak častý je tento děsivý problém a co dělat při podezření na sexuální zneužívání dítěte?

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční enuréza označuje mimovolný únik celého objemu močového měchýře ve spánku. Potíže primárního nočního pomočování se týkají zejména dětí, mohou ale přetrvávat až do dospělosti. Dokdy lze tento problém brát jako nezávažný a kdy už je nutné vyhledat odborníka?

Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky

Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky

Problém nočního pomočování trápí stejně děti jako rodiče. I když se mnozí dospělí případnému nasazení léků brání, často je to pro všechny nejschůdnější řešení.

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Přestože noční pomočování děti nijak vážně neohrožuje, může mít vliv na pohodu celé rodiny. Jeho úspěšné odstranění vyžaduje od rodičů porozumění a trpělivost. Nenechte se zmást mýty a začněte s ním bojovat vybaveni správnými informacemi.