Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí

Dostupné studie potvrzují souvislost mezi nočním pomočováním (enurézou) dětí a spánkovými poruchami. Různé poruchy spánku přitom postihují až 30 % dětí a dospívajících, jedná se proto o nezanedbatelný zdravotní problém, na který je v případě nočního počurávání nutné myslet.


Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Děti se přestávají v noci pomočovat mezi 2. a 4. rokem věku, dle současných názorů močový měchýř dozrává až do pátého roku věku. 

Rodiče dětí trpících nočním pomočováním často zdůrazňují „tvrdé spaní“ svých potomků. U dětské populace ovšem zcela přirozeně převládá v první polovině noci tzv. REM fáze spánku, která odpovídá hlubokému spaní. Dle hodnocení elektrické aktivity mozku (EEG vyšetření) byly u části dětí zachyceny změny na EEG při dosažení plnosti močového měchýře. Enuréza se objevuje převážně v hlubokém spánku.

Syndrom obstrukční spánkové apnoe – jedna z možných příčin enurézy

Syndrom obstrukční spánkové apnoe (OSA) se projevuje přerušovaným dýcháním ve spánku. Pojem apnoe značí zástavu dechu a výraz obstrukční naznačuje, že důvodem je překážka v dýchacích cestách. V dětském věku je příčinou nejčastěji zvětšení nosohltanových či krčních mandlí. OSA se vyskytuje u 1–3 % dětí ve věku od 2 do 8 let. Představuje závažný zdravotní problém, který může vyústit ve vážné srdečně-cévní komplikace. 

Jaké jsou noční projevy OSA?

  • Chrápání přerušované dechovými pauzami nebo změlčením dechu,
  • lapání po dechu,
  • noční neklid,
  • častá změna poloh ve spánku, jedinci také zaujímají atypické polohy k uvolnění dýchacích cest (hlava v záklonu),
  • zvýšené noční pocení,
  • obtížné ranní probouzení, poruchy nálady při probuzení.

Noční enuréza se dle různých studií vyskytuje u 10–47 % dětí se syndromem spánkové apnoe. Například jedna ze studií, provedená ve Filadelfii v roce 2003, potvrdila současný výskyt enurézy a syndromu spánkové apnoe u 41 % zkoumaných dětí ve věku od 4 let. Příčinou nočního pomočování je zvýšení nitrobřišního a nitrohrudního tlaku, které vzniká jako důsledek opakovaných dechových zástav. Dochází tak k většímu mechanickému tlaku na močový měchýř a ke stimulaci produkce látek, které jsou zodpovědné za zvýšenou tvorbu moči. Jelikož celková kvalita spánku dětí s OSA je významně snížena a trpí spánkovou deprivací, schopnost probudit se při nucení na močení je rovněž značně snížená. 

Náměsíčnost je často provázená enurézou

Studie naznačují, že enuréza se objevuje až u 66 % případů náměsíčnosti. Náměsíčnost, noční můry a probouzení se zmateností lze pozorovat u 5–15 % předškolních dětí. Uvádí se, že podkladem je nedokonalé, částečné probouzení z hlubokého spánku.

Vzhledem k relativně častému výskytu spánkových poruch bychom v případě enurézy měli pomyslet i na tuto příčinu. Na případné podezření na spánkovou poruchu bychom vždy měli upozornit dětského lékaře, který zváží další odborné vyšetření. I v dětském věku může být mimo jiné doporučeno vyšetření ve spánkové laboratoři k objasnění diagnózy. Včasná diagnostika je určující pro zdraví a kvalitu života dítěte, a to mnohdy s přesahem do dospělosti. 

(tich)

 

Zdroje:

https://jamanetwork.com/journals/archneurpsyc/articlepdf/652273/archneurpsyc_76_3_015.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022347603000659

Hanousek L.: Maminko, není mi dobře. Jan Vašut, Praha, 2019, 280–281

https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2014/01/02.pdf

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/01/06.pdf

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2006/05/07.pdf

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Jakých chyb se vyvarovat, pokud se vaše dítě v noci počurává?

Jakých chyb se vyvarovat, pokud se vaše dítě v noci počurává?

Noční pomočování dětí neboli enuréza může být velmi znepokojující jak pro rodiče, tak pro dítě samotné. Jakých chyb se dopouští rodiče, pokud se dítě probudí v mokré posteli? A jak by měli reagovat správně?

Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Během noci uslyšíte z dětského pokoje křik a pláč. Když vstoupíte dovnitř, uvidíte svou ratolest v promáčené posteli se slzami v očích. Noční pomočování trápí až pětinu dospívajících dětí. Jak ale problém s nočními nehodami svému potomkovi vysvětlit?

Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Přestože se problém nočního pomočování týká především menších dětí, v malém procentu přetrvává až do období dospívání nebo i déle. Čím si mohou dospívající sami pomoci, aby co nejdříve začali trávit noci v suchu?

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Maminka pětiletého Vojty se obrátila na dětského lékaře, syn se totiž opětovně začal v noci pomočovat. Rodiče tím byli zaskočení, již zhruba rok totiž podobnou příhodu v noci neměl. Vojtu čekala série různých vyšetření a rodina také začala podrobně vyplňovat pitný a mikční deník.

První školní den jako spouštěč pomočování

První školní den jako spouštěč pomočování

Opětovné zasednutí do lavic po dvou měsících prázdnin nebývá pro většinu školáků zrovna nejpříjemnější záležitostí. U některých z nich může stres prvních dní před tabulí způsobit častější „mokré nehody“.