3. - 9. června proběhne po celém světě světový týden pomočování. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o akci určenou pouze dětem a jejich rodičům, není to pravda. Noční pomočování se týká i dospělých. Představuje dokonce jednu z nejčastějších příčin poruch spánku vůbec.

Co je nykturie?

Nykturií je nazýván stav, kdy se lidé budí s pocitem plného měchýře a nucením na močení alespoň jednou za noc. Trpí jí řada dospělých z nejrůznějších příčin. Nejčastěji se jedná o zvýšenou tvorbu moči z důvodů hormonálních, cukrovky, požívání diuretik či nadměrného příjmu tekutin před spaním. Jinými důvody může být snížená kapacita močového měchýře, vycházející například ze zánětlivých či nádorových onemocnění. Mezi možné příčiny se řadí i přetrvávající primární noční enuréza (noční pomočování dětí), kterou trpí až 1,5 % dospělé populace. Ať již je ale příčina jakákoliv, noční buzení výrazně zhoršuje kvalitu spánku a přispívá i k psychickým problémům pacientů. 

Proč Světový den pomočování?

Světový den pomočování se proto snaží upozornit na to, že noční únik moči není nic, za co by se člověk měl stydět. Naopak zdůrazňuje důležitost a možnosti jeho léčby. Významné je i samotné otevření tohoto tématu veřejnosti. Dosud bylo pomočování spíše tabu. Tato kampaň se snaží o to, aby se lidé nebáli o svém problému mluvit a začali ho aktivně řešit. Proto také motto celé kampaně zní: Čas jednat.  

Komu je Světový den pomočování určen?

Tento den bude věnován dětem i dospělým, kterých se problém týká, dětským i dospělým praktickým lékařům, ale také široké veřejnosti, která se o tomto tématu chce dozvědět více.

Pro více informací sledujte http://www.worldbedwettingday.com/ a Facebook.

(jez)

Zdroj: http://www.worldbedwettingday.com/