Základem léčby nykturie je dodržování určitých režimových opatření. Pokud i nadále potíže přetrvávají, přichází na řadu léčba farmakologická, s využitím léků. Léčba nykturie bývá v naprosté většině případů úspěšná.

Režimová opatření

Mezi režimová opatření vhodná pro ty, kdo trpí nykturií, patří zejména:

Využití léků

Při léčbě nykturie se často předepisuje lék s účinnou látkou zvanou desmopresin. Ten má obdobné účinky jako hormon tělu vlastní, vasopresin, který potlačuje nadměrné vylučování moči. Jeho tvorba může být u jedinců trpících nykturií snížena. Desmopresin působí na snížení tvorby moči a její zahuštění tím, že podporuje větší vstřebávání vody zpět do organismu. Užívá se v podobě nosního spreje či tablet, které se před spaním nechají rozpustit pod jazykem. Po jejich užití by měl být omezen příjem tekutin. Účinek léku přetrvává po dobu 8–12 hodin. Terapie desmopresinem vede často ke snížení počtu nočních močení a prodloužení doby od usnutí do první návštěvy toalety.

V případě, že je příčinou nykturie snížená kapacita močového měchýře, odborníci často předepisují takzvaná anticholinergika či spasmolytika.

Léčba původního onemocnění

Pokud je nykturie příznakem jiného onemocnění (například cukrovky, žíznivky, onemocnění srdce či ledvin, zbytnění prostaty, poruch močového měchýře s neurologickým původem, spánkové apnoe a jiných), pak je třeba léčit právě tuto chorobu, ať už s využitím režimových opatření, léků, či chirurgických zákroků.

(veri)

Zdroj: www.prolekare.cz