V nočním pomočování bývá „namočena“ celá rodina

Enuréza neboli noční pomočování dítěte staršího 5 let zdaleka není jen otázkou mokrého pyžámka a lůžkovin. Jde o komplexní problém s mnohem širšími důsledky, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak zatěžuje celou rodinu a proč je vhodné jej co nejdříve řešit?


V nočním pomočování bývá „namočena“ celá rodina
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Trpí i rodiče a sourozenci

Nekontrolovatelné počůrávání může mít neblahý vliv na psychický vývoj samotného dítěte. Bývá spojeno s nižším sebevědomím, sebeúctou, straněním se společných akcí s vrstevníky až sociálním vyloučením. V některých případech může vyústit i v rozvoj úzkostných či depresivních příznaků a představovat trauma, které si s sebou dítě nese až do dospělosti. Psychické důsledky enurézy se však netýkají pouze samotného dítěte. Dlouhodobě obtížnou situací mohou trpět i ostatní členové rodiny, ať už jde o rodiče, či sourozence.

Stud, hněv, bezmoc, …

Řada rodičů dětí, které se v noci počurávají, je z problému nešťastná. Mísí se v nich různé negativní emoce a myšlenky, jako je pocit bezmoci, zloby, vlastní viny nebo studu. Někteří rodiče vnímají problém jako vlastní selhání a hledají chybu ve výchově. V důsledku frustrace, kterou prožívají, se někdy mohou uchýlit k nešťastnému pokusu o řešení situace, tedy k trestání. To obvykle problém jen zhorší a vzniká tak pověstný bludný kruh. Dítě se počůrává ještě častěji, frustrace rodičů se stupňuje, atmosféra v rodině houstne. Překážkou v úspěšném opuštění tohoto bludného kruhu se pak mohou stát pocity studu. Ty dospělým někdy brání svěřit se odborníkovi (pediatrovi) a dozvědět se potřebné a často i úlevné informace o problematice enurézy.

Dlouhodobé nevyspání neprospívá práci ani škole

Další zátěží, kterou s sebou noční počůrávání dítěte nese, je chronické nevyspání rodičů a někdy i sourozenců, pokud sdílejí jeden pokoj. Opakované noční převlékání dítěte a lůžkovin, které narušuje kontinuitu spánku, a snižuje tak jeho kvalitu, může vyústit v problémy během následujícího dne. Nevyspání u dospělých často vede k podrážděnosti, sníženému pracovnímu výkonu nebo poruše soustředění. U sourozenců se taková situace v extrémním případě může odrazit ve zhoršení školního prospěchu, ale i vztahu s „problematickým“ bratrem či sestrou.

Hluboko do peněženky

Opomenout nelze ani nemalé finanční dopady enurézy, ať už jde o náklady na prací prostředky, vodu a energie související s častějším praním, nebo i výdaje za nové lůžkoviny, podložky či matrace. Podle jedné studie mohou takové náklady v 1 rodině představovat až 1000 amerických dolarů ročně.

Méně fotek do rodinného alba

Jak již bylo řečeno, dítě samotné se mnohdy za svůj problém stydí. Obává se zejména pomočení před svými vrstevníky nebo šíření zápachu, který je s obtížemi spojen. Může tak mít tendence se vyhýbat hromadným akcím, jakou jsou tábory, pyžamové večírky, školy v přírodě a podobně. Ze strachu ze „společensky nepřijatelných“ situací mohou i rodiče dítěte rezignovat například na hromadné rodinné dovolené. Potřeba sdružovat se, mít společné rodinné zážitky a vzpomínky je přitom důležitá jak pro děti, tak dospělé.

Neblahé dopady enurézy dítěte na celou jeho rodinu představují jen další z mnoha důvodů, proč je vhodné se k situaci postavit aktivněji, nebagatelizovat ji a začít ji řešit co nejdříve. S odhalením příčiny problému a zahájením vhodné léčby pomůže dětský lékař, který by měl o pomočování zcela jistě vědět.

(veri)

Zdroj: https://www.myvmc.com/lifestyles/impact-of-bed-wetting/#c5

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Přestože noční pomočování děti nijak vážně neohrožuje, může mít vliv na pohodu celé rodiny. Jeho úspěšné odstranění vyžaduje od rodičů porozumění a trpělivost. Nenechte se zmást mýty a začněte s ním bojovat vybaveni správnými informacemi.

Za nočním pomočováním může být i šikana

Za nočním pomočováním může být i šikana

Jako šikanu lze označit jakékoli chování, kterým někdo dítěti opakovaně ubližuje. Nemusí se jednat pouze o fyzické útoky. Šikanou jsou také zastrašování, vydírání, ponižování či nadávky. Často se stává, že oběť šikany je agresorem (tedy tím, kdo šikanuje) nucena vykonávat různé nepříjemné úkoly.

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Maminka pětiletého Vojty se obrátila na dětského lékaře, syn se totiž opětovně začal v noci pomočovat. Rodiče tím byli zaskočení, již zhruba rok totiž podobnou příhodu v noci neměl. Vojtu čekala série různých vyšetření a rodina také začala podrobně vyplňovat pitný a mikční deník.

Jde „mokrým nocím“ vůbec zabránit?

Jde „mokrým nocím“ vůbec zabránit?

Pomočování má na psychiku dětí daleko větší dopad, než si většina dospělých uvědomuje. Je proto zásadní pokusit se problém vyřešit. Nejdůležitějšími figurami ve hře jsou pečlivý lékař a pohodový rodič.

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Noční pomočování neboli noční enuréza bývá u dětí do pěti let zcela běžnou záležitostí. Jde o přirozený vývojový projev dozrávání močové a nervové soustavy. Pokud se však noční „nehody“ objevují u starších dětí, je na čase začít pátrat po jiných příčinách.