Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Prvním úkolem lékaře je zjistit příčinu nočního močení. Nykturie může být způsobena nadměrným příjmem tekutin, chronickými chorobami srdce a ledvin, ale i zvětšením prostaty. Teprve po úspěšném určení viníka lze cíleně nasadit určitý druh léku. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších spolu s mechanismem jejich účinku.


Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Český objev v léčbě nykturie

Mezi nejpoužívanější léky v terapii nočního močení patří lék původem z naší země. Jedná se o desmopresin. Ten napodobuje funkci přirozeného lidského hormonu vasopresinu. Vasopresin je v lidském těle tvořen podvěskem mozkovým. Jeho působením dochází ke snížení tvorby moči. Lék se používá v noci před spaním, poté již pacient nesmí nic vypít. Desmopresin působí na receptory v ledvinách, čímž dochází ke zvýšení zpětného vstřebávání vody. Výsledkem je snížená tvorba moči v nočních hodinách, díky čemuž jsou pacienti ušetřeni neustálého nočního buzení kvůli potřebě navštívit toaletu. Stejný lék se již desetiletí užívá v terapii nočního pomočování u dětí.

Mužský problém

Nykturie může být u mužské části populace způsobena zvětšenou prostatou. Takzvaná benigní hyperplazie prostaty je totiž velmi častým jevem u stárnoucích pánů. Podle statistik trpí problémy se zvětšenou prostatou více než 60 % jedinců ve věku 60 let. Zvětšená prostata může svým tlakem zmenšovat průsvit močových cest. Výsledkem je obtížné močení, bolestivost při močení a časté návštěvy toalety v nočních hodinách. Naštěstí existují léky, které svým působením snižují tlak prostaty na močovou trubici, a v některých případech dokonce vedou ke snížení objemu předstojné žlázy. Trpící jedinci tak díky lékům znovu okusí sladký a ničím nerušený spánek.

Zaměřeno na močový měchýř

Za nočním močením u stárnoucí populace také může stát zvýšená reaktivita močového měchýře. Příčinou mohou být hormonální změny, ale i cukrovka. Močový měchýř se stává méně poddajným a nutí svého majitele k častějšímu vyměšování menšího objemu moči. V tomto případě přispěchají na pomoc léky snižující reaktivitu močového měchýře. Po vazbě léků na receptory v močovém měchýři dochází k relaxaci svalstva měchýře. Uvolněný močový měchýř je poté schopen přijmout a udržet větší množství moči.

Odvodnění organismu

Nemoci srdce a ledvin či další chorobné stavy vedou k tvorbě otoků. Ty se v nočních hodinách takzvaně mobilizují. Po ulehnutí do postele se totiž tekutiny přesouvají z podkoží, pojivových tkání a orgánů do cév. Zvýšené množství tekutiny putuje do ledvin, které zvyšují tvorbu moči. Výsledkem je časté nutkání na močení v nočních hodinách. V léčbě otoků se užívají takzvaná diuretika. Jedná se o léky zvyšující tvorbu moči v ledvinách. Jedinci trpící otoky tak během dne vyloučí nadbytečnou tekutinu a v noci mohou klidně spát.

(holi)

Zdroj: www.nafc.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 9
Čtěte dále
Musíte v noci na záchod? Zjistěte proč

Musíte v noci na záchod? Zjistěte proč

Musíte každou noc alespoň jednou navštívit toaletu? Pak vězte, že trpíte nočním močením neboli nykturií. Ta může být nezávažným příznakem stárnutí, ale někdy signalizuje závažnou chorobu. Narušení spánkového cyklu navíc vede ke vzniku závažných komplikací, které vůbec nepřispívají k fyzickému ani duševnímu zdraví organismu.

Noční močení potlačí úprava životosprávy i změna léků

Noční močení potlačí úprava životosprávy i změna léků

Otravují vás časté návštěvy toalety v nočních hodinách? Chtěli byste zpět kvalitní a ničím nepřerušovaný spánek? S nočním močením neboli nykturií můžete bojovat hned několika způsoby. V první řadě by vás měl ovšem prohlédnout váš ošetřující lékař. Nykturii totiž může způsobit poměrně nezávažný projev stárnutí, ale i skrytá chronická choroba.

Močový měchýř na prasknutí aneb Když chybí hormon vládnoucí ledvinám

Močový měchýř na prasknutí aneb Když chybí hormon vládnoucí ledvinám

Jedna z možných příčin neustálých návštěv toalety je zvýšená tvorba moči, takzvaná polyurie. I ta může vznikat z více důvodů. Často jde o nedostatek hormonu, který kontroluje množství vody v těle a její vylučování ledvinami.

Trpíte-li pomočováním, pomohou správně zvolené inkontinenční pomůcky

Trpíte-li pomočováním, pomohou správně zvolené inkontinenční pomůcky

Nedobrovolný únik moči může trápit jedince všech věkových kategorií. Jedná se o problém, který by neměl být ze zdravotních ani jiných důvodů podceňován. Do okamžiku, než se pomočování podaří léčbou zastavit, mohou pomoci speciální pomůcky.

Změna prostředí nykturii nezmírní

Změna prostředí nykturii nezmírní

Noční močení představuje jednu z hlavních příčin poruchy spánku u dospělých. Obtíže bohužel nemizí ani při změně prostředí, například na dovolené či při pobytu v nemocnici. Naštěstí existují režimová opatření, jejichž dodržování dokáže snížit frekvenci nočního močení na minimum.

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Spánek přerušovaný častým chozením na záchod se nazývá nykturie. Nutkáním navštívit toaletu v nočních hodinách trpí mnoho obyvatel naší země. Nykturie přitom prokazatelně snižuje kvalitu spánku a stojí za vznikem širokého spektra závažných chorob.