EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

Metoda EEG Biofeeback je čím dál tím častěji skloňována na internetu i v médiích. Na jakém principu spočívá a lze ji využít i v léčbě nykturie?


EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Metodu EEG objevil v 60. letech americký neurofyziolog prof. Barry Sterman. Spolu s manželi Otmerovými dodnes pracuje na zdokonalování a propagaci tohoto léčebného postupu.

Princip hry 

V rámci terapeutického sezení EEG Biofeedbacku je pacientovi nejprve snímána elektrická aktivita mozku, která je následně převáděna do speciálního programu. Počítač pak dle EEG pacientovi vygeneruje speciální prvky počítačové hry, které v mozku pomocí zrakové, sluchové a taktilní stimulace navodí požadovanou frekvenci elektrické aktivity mozkových vln. Lze si tedy představit, že pacient je nejprve analyzován a pak je mu vytvořena hra na míru, která mu dovolí v sobě aktivovat nové možnosti. V praxi vše vypadá následovně:

Vedlejší účinky

Nežádoucí dopady této metody nejsou známy. EEG Biofeedback lze kdykoli ukončit, nevyvolává závislost, nemůže ublížit a nemá zkřížené reakce s jinými formami léčby, proto je možné tento směr použít u dětí od útlého věku až po seniory. Nejlepších výsledků je dosahováno právě u dětí, jejichž centrální nervová soustava je díky stálému vývoji značně flexibilní.

Kdy může pomoci 

Tuto metodu využívají zejména psychologové v celé řadě případů. Spadají sem:

A právě spánkové poruchy patří mezi vůbec nejčastější indikace Biofeedbacku. Odstranit lze mimo jiné noční děsy a noční pomočování či poruchy s usínáním i probouzením se.

EEG Biofeedback patří mezi moderní metody dýchající na nás poněkud tajemnou atmosférou. Určitě ale stojí za to, metodu vyzkoušet. Již po prvních 3–5 sezeních by mělo být zřejmé, zda se u konkrétního pacienta dosáhne kýžených výsledků, či nikoli.

(bak)

Zdroj:
www.eeg-biofeedback.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Nykturie a deprese aneb Tak trochu začarovaný kruh

Nykturie a deprese aneb Tak trochu začarovaný kruh

Jaká je role deprese při nykturii, nebo může naopak tato porucha depresi navodit? Pokusíme se přiblížit hranici mezi těmito jevy a důvody, proč jedno souvisí s druhým.

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Spánek přerušovaný častým chozením na záchod se nazývá nykturie. Nutkáním navštívit toaletu v nočních hodinách trpí mnoho obyvatel naší země. Nykturie přitom prokazatelně snižuje kvalitu spánku a stojí za vznikem širokého spektra závažných chorob.

Musíte v noci za toaletu? Možná máte potíže s prostatou

Musíte v noci za toaletu? Možná máte potíže s prostatou

Noční močení bývá jednou z nepříjemných známek stárnutí organismu. Časté buzení kvůli návštěvám toalety způsobuje široké spektrum fyzických i psychických obtíží. Důvodem nočního močení u pánské populace přitom mohou být problémy s prostatou.

Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie neboli noční močení je jednou z nejčastěji se vyskytujících zdravotních potíží u dospělé populace. Nutkání navštívit toaletu během nočního odpočinku však postihuje i děti a dospívající, i když méně. Příčiny se pohybují od banálních zdravotních neduhů až po skryté chronické nemoci.

Časté močení je v těhotenství normální. Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Časté močení je v těhotenství normální. Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Jste těhotná a neustále musíte „na malou“? Máte pocit, že trávíte více času na toaletě než mimo ni? Nebojte se, nejste jediná. Stejné problémy trápí většinu těhotných.

Antidepresiva: pomáhají zvládnout noc v suchu

Antidepresiva: pomáhají zvládnout noc v suchu

Léčba nykturie někdy vyžaduje podávání léků. Na výběr je hned z několika skupin preparátů, my se v následujícím článku zaměříme konkrétně na antidepresiva.