Noční močení negativně ovlivňuje lidskou psychiku

Klasický scénář každé noci se stále opakuje. Jsou tři hodiny ráno a vy musíte navštívit onu místnost. Noční močení neboli nykturie trápí mnoho obyvatel naší země, především starší jedince. Časté probouzení kvůli močení však negativně ovlivňuje lidskou psychiku a vede ke vzniku úzkostí, depresí či nadměrné ospalosti.


Noční močení negativně ovlivňuje lidskou psychiku
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Narušení spánkového cyklu

Ničím nerušený spánek je důležitý pro regeneraci všech složek lidského organismu. Mozková tkáň se během nočního odpočinku zotavuje a připravuje na podněty nového dne. Častým vstáváním kvůli močení je však proces obnovy narušen. Mozek si tak během noci dostatečně neodpočine a během následujícího dne dá o sobě poměrně hlasitě vědět. Nejčastějším příznakem nykturie je totiž ospalost. Poruchy pozornosti a nesnesitelná únava poté stojí za vznikem mnoha zbytečných úrazů. Nebezpečné jsou zejména pády, při kterých hrozí riziko zlomenin. Noční močení často nenarušuje pouze spánkový cyklus nemocného, ale také jeho spolunocležníka. Výsledkem mohou být problémy v partnerském soužití s častějším výskytem hádek a neshod.

Nykturií k depresím

Podle nových výzkumů může být vztah depresí a nykturie oboustranný. V praxi to znamená, že deprese mohou vést k vzniku nočního močení a naopak noční močení může zapříčinit častější vznik depresí. Příčina obou jevů bude nejspíše taktéž v narušení zdravého spánkového cyklu. Za depresemi se často skrývá porucha nervového přenašeče serotoninu, na nějž cílí i léky proti depresím. Zajímavostí je, že nykturie přináší větší riziko depresí u mužů. Obdobný vztah byl nalezen i mezi nočním močením a vznikem úzkostí. V tomto případě však souvislost není tolik zřejmá.

Změny nálad a podráždění

Každý z nás to jistě zná. Po nedostatečném a nekvalitním spánku se cítíme podráždění, a naše okolí se nám tak raději obloukem vyhýbá. Stejnou situaci zažívají jedinci trpící nykturií. Pravidelné vstávání kvůli močení narušuje kvalitu spánku a manifestuje se různými poruchami nálad. Mezi příznaky nykturie tak patří podrážděnost, nervozita, či dokonce agresivní jednání.

Nykturie je často spjata se stárnutím organismu. Přesto ji není radno přehlížet. Noční močení totiž může být projevem závažné choroby organismu. Narušení spánkového cyklu častým vstáváním navíc přináší širokou škálu fyzických i psychických zdravotních komplikací. Pokud navštěvujete toaletu alespoň jednou za noc, neváhejte a problém sdělte svému lékaři. Jedině s jeho pomocí předejdete vzniku četných zdravotních neduhů.

(holi)

Zdroje:
www.renalandurologynews.com
www.parentgiving.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Trpíte-li pomočováním, pomohou správně zvolené inkontinenční pomůcky

Trpíte-li pomočováním, pomohou správně zvolené inkontinenční pomůcky

Nedobrovolný únik moči může trápit jedince všech věkových kategorií. Jedná se o problém, který by neměl být ze zdravotních ani jiných důvodů podceňován. Do okamžiku, než se pomočování podaří léčbou zastavit, mohou pomoci speciální pomůcky.

Antidepresiva: pomáhají zvládnout noc v suchu

Antidepresiva: pomáhají zvládnout noc v suchu

Léčba nykturie někdy vyžaduje podávání léků. Na výběr je hned z několika skupin preparátů, my se v následujícím článku zaměříme konkrétně na antidepresiva.

Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim

Potíže s únikem moči: zásadní je správný pitný režim

Problémy s častým nucením na toaletu či únikem moči v průběhu noci komplikují život řadě lidí. Tyto obtíže lze do jisté míry vyřešit, či alespoň ovlivnit vhodně zvoleným pitným režimem.

Změna prostředí nykturii nezmírní

Změna prostředí nykturii nezmírní

Noční močení představuje jednu z hlavních příčin poruchy spánku u dospělých. Obtíže bohužel nemizí ani při změně prostředí, například na dovolené či při pobytu v nemocnici. Naštěstí existují režimová opatření, jejichž dodržování dokáže snížit frekvenci nočního močení na minimum.

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Močový měchýř: pár věcí, které jste o něm opravdu netušili

Že se v močovém měchýři shromažďuje moč před jejím vyloučením z těla, to ví každý. Ale tušíte, kdy přesně se dostavuje nucení na močení a kolik je tento orgán schopen pojmout tekutiny? My vám o měchýři prozradíme nejen to, ale ještě mnohem více.

EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

Metoda EEG Biofeeback je čím dál tím častěji skloňována na internetu i v médiích. Na jakém principu spočívá a lze ji využít i v léčbě nykturie?