Noční pomočování dítěte vyvolává u rodičů řadu otázek. Přinášíme odpovědi na ty nejčastější.

WBD

1) Moje dítě se stále počurává, je to normální?

Noční pomočování je druhým nejčastějším onemocněním v dětském věku. Jedná se o vývojový, zpravidla dočasný jev, který provází 15–20 % pětiletých, 10 % sedmiletých, 5 % desetiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. Rozhodně v tom tedy nejste sami.

2) Kdy už je vhodné navštívit lékaře?

V současné době se považuje za chorobný jev pomočování ve více než pěti letech věku. Do této doby se dítě postupně naučí udržet moč nejdříve přes den a později i v noci. Tato schopnost souvisí s vyzráváním mozkových funkcí, které by měly být v pěti letech již plně vyvinuté. Pokud má ale dítě problém s močením i v bdělém stavu, navštivte lékaře ihned, protože by se mohlo jednat o závažnou močovou infekci.

3) Jak probíhá vyšetření u lékaře?

Vyšetření je nebolestivé a zahrnuje pečlivé vyšetření historie obtíží a návyků při močení. Poté se provede klasické klinické vyšetření a laboratorní rozbor moči. V některých případech se doporučuje ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře. Při podezření na některé komplikace je prováděna tzv. uroflowmetrie, při které pacient močí do průtokoměru se zapisovacím zařízením. Vyšetření můžeme doplnit ještě elektromyografií pánevního dna, která popíše napětí ve svalech zajišťujících udržení moči v močovém měchýři.

4) Co je pitná a mikční karta?

Tato karta slouží k upřesnění údajů o tom, kolik toho dítě za den vypije a jak často chodí na záchod. Zápis je dobré provádět alespoň 2–3 dny, nejlépe během víkendu, kdy je dítě ve svém známém prostředí a není vystaveno žádnému stresu.

5) Je možné pomočování léčit?

Ano. Léčba je ale časově náročná a úspěchy se dostavují po malých krůčcích. Většina nekomplikovaných forem pomočování se dá vyléčit do 12 až 13 let věku dítěte.

(jez)