Problémem nočního pomočování trpí asi 10 % desetiletých dětí. 1,5 % z nich si své trápení nese až do dospělosti. Upozornit na to, že pomočování se týká celé řady lidí, a přitom se dá řešit, má za cíl Světový den pomočování, který proběhne již 17. října.

Co je primární noční enuréza?

Noční úniky moči neboli primární noční enuréza byly dlouho spojovány s psychickými problémy dítěte. Dnes je již jasné, že za pomočování psychika nemůže. Ve většině případů je způsobeno nadměrnou produkcí moči nebo sníženou kapacitou močového měchýře. Přesto, že se po alergiích jedná o druhý nejčastěji se vyskytující problém u dětí, jen málo rodičů ho řeší. Ne všechny děti ale z pomočování vyrostou.

Proč Světový den pomočování?

Nadcházející Světový den pomočování se proto snaží o rozšíření povědomí veřejnosti o tomto problému a hlavně o možnostech jeho diagnostiky a léčby. Rodiče často problém podceňují a s lékaři ho řešit nechtějí. Neléčené pomočování ale může mít velmi výrazný vliv na sebevědomí, emocionální vyrovnanost i školní výsledky dítěte. Strach z dalšího pomočení vede ke zhoršenému spánku, a tím pádem i k horšímu soustředění během dne. Děti se nechtějí zúčastňovat společných výletů a škol v přírodě, protože se bojí, že by k úniku moči mohlo dojít mezi spolužáky, a zbytečně se tak vyčleňují z kolektivu. To jsou vše důvody, proč by problém neměl být přehlížen, ale aktivně řešen. Ostatně i motto letošního Světového dne pomočování zní: Čas jednat.

Komu je Světový den pomočování určen?

Tato informační kampaň je věnována všem, kteří se chtějí o primární noční enuréze dovědět více. Jedná se jak o samotné děti a jejich rodiče, tak o pediatry, kterým jsou určeny informace o možných léčebných postupech.

Více informací se dozvíte na http://www.worldbedwettingday.com/.

(jez)

Zdroj: http://www.worldbedwettingday.com/