Problém s pomočováním se týká nejen dítěte, ale ovlivňuje celou rodinu. Zejména maminky by rády svým potomkům nějak pomohly. Proto vám přinášíme pár tipů a rad, jak danou situaci lépe zvládat.

Dítě netrestejte

Nejdůležitější je vaše podpora a porozumění. V žádném případě dítě netrestejte a nekárejte. Věty typu „To je ale ostuda“ mohou výrazně narušit vaši vzájemnou důvěru a dovést dítě až k sebeobviňování. Zjistěte si proto o problému co nejvíce a promluvte si o něm i se samotným dítětem. Bude tak vědět, o co se jedná a že nic není jeho chyba. Pokud má dítě sourozence, promluvte si i s ním a vysvětlete mu, že pomočování jeho bratříčka či sestřičky je soukromá věc a na veřejnosti se o ní nemluví. Předejdete tak případnému psychickému traumatu dítěte při uvedení do kolektivu.

Upravte postel

K pohodě svého malého enuretika můžete přispět také úpravou postele. Postel by měla být co nejblíže k záchodu a pro lepší orientaci můžete na cestu přidat malé světýlko. Dítě tak bude mít větší šanci toaletu včas najít a vykonat svou potřebu tam. Pokud je vzdálenost mezi toaletou a postelí příliš velká, dejte vedle postele raději nočník. Matraci můžete překrýt gumovou fólií a něčím savým navrch, aby moč neprotekla do postele, a dítě tak nemělo výčitky, že vám přidělává práci navíc.

Noční pleny nepoužívejte

Pokud chcete svému dítěti aktivně pomoci, jako první věc odstraňte noční plenky. Ty sice zabrání protečení moči do postele, ale dítěti nijak nepomohou. Dítě by se mělo před spaním pořádně a beze spěchu vymočit a potom už nic nepít. Noční buzení a nucení dítěte, aby opět vykonalo svou potřebu, sice přináší úlevu v rodině, ale pro řešení problému není zásadní.

Vyhledejte odbornou pomoc

 Obraťte se co nejdříve na ošetřujícího lékaře dítěte - nezůstávejte s potížemi sami.