Noční enuréza je stav, kdy dochází k nechtěnému močení během spánku ve věku, kdy se již očekává, že se dítě nebude v noci pomočovat. U většiny dětí tento stav sám odezní, některým je potřeba pomoci a ve vzácných případech může jít o projev onemocnění, které vyžaduje léčbu. Pokud se dítě pomočuje v noci od narození, jedná se o tzv. primární noční enurézu. Pokud se znovu začne pomočovat poté, co již nejméně 6 měsíců zůstávalo v noci suché, hovoříme o tzv. sekundární noční enuréze.

Na lékaře byste se měli obrátit, pokud:

Příčiny nočního pomočování nejsou přesně známy, ale ovlivňuje ho řada faktorů:

  1. Malý močový měchýř, který není dostatečně vyvinutý, aby pojal veškeré množství moči, které se v noci vytvoří.
  2. Neschopnost rozpoznat plný močový měchýř. Nervy kontrolující náplň močového měchýře se vyvíjejí pomaleji a plný močový měchýř dítě neprobudí, zvláště pokud spí tvrdě.
  3. Nedostatečná tvorba hormonu zvaného vazopresin, který v noci zpomaluje tvorbu moči.
  4. Stresová situace, jako narození mladšího sourozence, nástup do školy, rozvod rodičů nebo spaní mimo domov, může spustit noční pomočování, zvláště po suché pauze.
  5. Infekce močových cest snižuje schopnost kontrolovat močení. Další příznaky zahrnují pomočování ve dne, časté močení, bolest při močení, narůžovělé či načervenalé zbarvení moči.
  6. Tzv. spánková apnoe, při které dochází k přerušení dýchání během spánku nejčastěji z důvodu zvětšených mandlí, se někdy projevuje nočním pomočováním. Další příznaky zahrnují chrápání, časté infekce ucha a vedlejších dutin nosních, bolest v krku a ospalost během dne.
  7. Cukrovka (diabetes mellitus) se může projevit nočním pomočováním, nejčastěji po suché pauze. Další příznaky zahrnují časté a objemné močení i ve dne, velkou žízeň, únavu a úbytek tělesné hmotnosti při normální chuti k jídlu.
  8. Chronická zácpa. Kontrolu močového měchýře a konečníku zajišťují stejné svaly. Při dlouhodobé zácpě se funkčnost těchto svalů snižuje, což přispívá k nočnímu pomočování.
  9. Vzácně je příčinou porucha močových cest nebo nervového systému.

Noční pomočování je dvakrát častější u chlapců než u dívek, vyskytuje se více u dětí, jejichž rodiče rovněž v dětství trpěli enurézou, a u dětí poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Noční enuréza, která není podmíněna žádným onemocněním, s sebou nenese žádná zdravotní rizika. Může být ovšem provázena pocitem viny a nízkým sebevědomím, omezením společenských aktivit zahrnujících spaní mimo domov a někdy i vyrážkami v oblasti hýždí a genitálu, když dítě opakovaně spí v mokrém.

(zza)

Zdroj: Mayo Clinic Staff. Bet Wetting. (www.mayoclinic.org. Navštíveno 12. 1. 2015.)