Primární noční enuréza neboli mimovolné pomočování je u dětí velice častá porucha. Má značný vliv nejen na dítě samotné, ale i na celou jeho rodinu. Její příčiny mohou být různé. Rodiče se často mylně domnívají, že jejich dítě před spaním příliš pije a potom spí tak tvrdě, že ho nucení na močení neprobudí. V minulosti se navíc všeobecně přijímalo tvrzení, že jde o psychický problém, ze kterého dítě časem vyroste.

Dnes jsou za příčiny nočního pomočování považovány tyto tři faktory, které se navzájem prolínají:

Nadměrná tvorba moči ve spaní

Během vývoje dítěte dozrávají jak reflexy důležité pro uvolňování a stahování svalů močového měchýře, tak hormonální řízení tvorby moči. Zatímco dospělý člověk vytvoří ve spánku přibližně poloviční množství moči než ve dne, u některých dětí je tato hormonální regulace porušena z důvodu nedostatečné tvorby hormonu vazopresinu. Kvůli tomu se vytváří nadměrné množství moči, které močový měchýř není schopen pojmout.

Snížená kapacita močového měchýře

Problém snížené kapacity močového měchýře se netýká všech pomočujících se dětí. Některé z nich mohou mít objem měchýře normální, ale objevuje se u nich tzv. hyperreaktivita, která způsobuje stažení a vyprázdnění měchýře ještě předtím, než se zcela naplní.

Porucha budicích mechanismů při nucení na močení

Děti trpící nočním pomočováním jsou považovány za velmi tvrdé spáče. U všech je dočasně nevyzrálá budicí reakce na signály, které naplněný měchýř vysílá do mozku. Rodiče dokonce popisují projevy náměsíčnosti, kdy se zpola spící dítě odebere na záchod, vymočí se a odchází zpět do postele. Přesto ale mají tyto děti nižší kvalitu spánku a trvá jim déle, než tvrdě usnou.

V poslední době se při hledání příčiny noční enurézy připisuje stále větší důležitost centrálnímu nervovému systému. Přibývá totiž důkazů o tom, že za vznikem všech tří výše uvedených faktorů stojí poruchy na úrovni mozkového kmene.