Hyperreaktivita močového měchýře se projevuje akutní potřebou na močení, aniž by byl měchýř zcela naplněn. Porucha vede až k samovolnému úniku moči, tedy inkontinenci. Je to také jedna z hlavních příčin nočního pomočování.

Jestli trpíte hyperreaktivním měchýřem, vám může napovědět přítomnost následujících příznaků:

Akutní potřeba močení

U zdravého močového měchýře je při jeho naplnění vyslán signál do mozku o tom, že je plný a že by potřeboval vyprázdnit. Při močení pak mozek vyšle signál zpět svalům pánevního dna a svěračům močové trubice, aby se uvolnily. Zároveň je vyslán signál svalům močového měchýře, aby se stáhly. Souhrou práce těchto svalových skupin dojde k uvolnění svěračů a stažení měchýře a tím je moč vypuzena z těla ven. V případě hyperreaktivního měchýře se ale svaly povolují a stahují nekontrolovaně, a to i v případě, kdy ještě není měchýř naplněn. To pak způsobuje akutní potřebu močení.

Kegelovy cviky

Významnou pomocí při problémech s hyperreaktivním měchýřem je posilování svalů pánevního dna. Tzv. Kegelovy cviky posílí všechny potřebné svalové skupiny, které při močení využíváme. Další přínos má snížení tělesné váhy a trénování měchýře, při kterém se snažíte nejít na toaletu ani v případě, že cítíte nutkavou potřebu. K tomu, aby se vám to povedlo, je ale nutné začít s posilováním potřebných svalů. Pokud je váš problém již závažný, váš lékař vám poradí, jakou účinnou léčbu nasadit.

Využití léků

Problém hyperreaktivního měchýře je častější u starších lidí, rozhodně ale není nevyhnutelnou součástí stárnutí. S příznaky lze bojovat nejen úpravou některých návyků (pít méně kávy a pravidelně cvičit), ale existuje i účinná farmakologická léčba. Nenechte si zničit svůj soukromý i sociální život problémem, který lze řešit. Za nic se nestyďte a zajděte za svým ošetřujícím lékařem.

(jez)

Zdroj: www.mayoclinic.org