Běžné lékařské vyšetření zahrnuje vstupní rozhovor a odebrání anamnézy – souhrn údajů ohledně přítomnosti dalších onemocnění, užívaných léků, provedených chirurgických zákroků apod.

Aby mohl lékař doporučit vhodnou léčbu nykturie neboli nočního močení, je někdy třeba provést určitá vyšetření speciální. Mezi nejčastěji patří:

Vedení mikčního deníku

Jedná se o záznamy, které si vede sám pacient a které obsahují údaje o času, objemu a druhu každé přijaté tekutiny a rovněž času a množství moči při každém močení po dobu 24 až 72 hodin. Dále je třeba zaznamenat čas uložení ke spánku a čas vstávání. Pomoci může také informace o tom, jak byla uplynulá noc osobně vnímána – jestli byla z hlediska nykturie stejná, lepší, nebo horší než obvykle.

Vyšetření moči

Rozbor moči pomůže vyloučit některé chorobné procesy, které mohou probíhat v močovém traktu a vést k nykturii. Jedná se hlavně o infekci močových cest. V některých případech je také vhodné provést 24hodinový sběr moči.

Vyšetření krve

Vyšetření krve může odhalit onemocnění spojená s nykturií, jako je například cukrovka, žíznivka nebo porucha funkce ledvin.

Noční polysomnografie

Jedná se o vyšetření spánku ve spánkové laboratoři. Provádí se v případě, že je podezření na spánkovou poruchu, která následně vede k nykturii. Může jít například o nespavost, syndrom neklidných nohou, syndrom spánkové apnoe a mnohé další.

Speciální urologická vyšetření

Mezi urologická vyšetření, která pomáhají lékaři k odhalení příčin nykturie a upřesnění diagnózy, patří zejména tzv. uroflowmetrie, tedy měření močového proudu, a stanovení tzv. postmikčního rezidua, což je objem moči v měchýři bezprostředně po vymočení, které se měří většinou ultrazvukem. Pro odhalení zvětšené prostaty či dráždivého (hyperaktivního) měchýře slouží vedle příslušných dotazníků také vyšetřovací metody zobrazovací a urodynamické (jedná se o bezbolestné vyšetření, které vyhodnocuje funkci dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice).

(veri)

Zdroj: www.prolekare.cz