Pojem primární noční enuréza znamená mimovolné vyprazdňování močového měchýře během spánku. Děti provází už od narození. Jedná se o biologický, vývojově podmíněný jev, který nijak neohrožuje tělesné zdraví a vývoj dítěte. Naopak ale na psychiku pacienta může mít značný vliv. Primární noční enuréza se nemusí vyskytovat pouze v noci, ale i přes den, například během poledního spánku.

Problém primárního nočního pomočování se týká zejména dětí, může ale přetrvávat až do dospělosti. Ve věkové skupině mezi 4 a 6 lety se pomočuje přibližně 15–20 % dětí, v sedmi letech 10 % a ve dvanácti okolo 3 % dětí. V nižším věku jsou dívky a chlapci v poměru jedna ku jedné, s narůstajícím věkem dívek ubývá. Noční pomočování přetrvává až u 1 % dospělých. Přesná čísla jsou ale těžko zjistitelná, protože ne všichni se ke svému problému přiznají. Přesto lze předpokládat, že v ČR žije přibližně 75 000 dospělých enuretiků.

Pokud nočnímu pomočování předchází období, kdy se dítě nepočurává, mluvíme o tzv. sekundární enuréze. V tomto případě je ale příčina většinou psychického charakteru. Důvodem může být například rozvod rodičů či nástup do školy. Lékař by však nikdy neměl problém pomočování podceňovat, zvláště pokud se dítě počurává i přes den. Pak se totiž může jednat o mnohem závažnější případ močové infekce.

Enuréza by dále neměla být zaměňována s pojmem inkontinence. Při té jde spíše o únik moči spojený s funkční (neurogenní) nebo anatomickou poruchou. I tyto případy mohou být závažnějšího charakteru než noční enuréza, a proto je důležité je pečlivě a včas vyšetřit.

(jez)